Enerji

 G7 Zirvesi Sona Erdi: 2035 Yılına Dek Enerji Sektörü Karbondan Arınacak

Almanya’daki G7 Zirvesi son bulurken liderler, yaşanan enerji krizi karşısında artan LNG akışlarının oynayabileceği önemli rolü vurgulama ve mevcut krize yanıt olarak bu sektöre geçici yatırımın gerekli olduğunu kabul etme yoluna gittiler. Liderler özel olarak kömürden çıkış taahhüdünde bulunmasa da 2035 yılına dek enerji sektörünü tamamen veya ağırlıklı olarak karbondan arındırma sözü verdiler.

Almanya’daki G7 Zirvesi, temiz enerjiyi ve iklim değişikliğine karşı dayanıklılığı artırmak için gelişmekte olan ülkelerle yakın işbirliğini hedefleyen yeni bir teklifle son buldu. Yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı karşısında, Almanya Başbakanı Scholz başkanlığındaki liderlerin enerji güvenliği adına doğalgaz yatırımlarına alan açma kararı da dikkat çekti. Liderler, yaşadıkları enerji krizi karşısında “artan LNG akışlarının oynayabileceği önemli rolü vurgulamayı ve mevcut krize yanıt olarak bu sektöre geçici yatırımın gerekli olduğunu kabul etmeyi” seçtiler.

İklim Taahhütleri Tehdit Altına Girebilir

G7 bloğunun, hareketin geçici niteliğini vurgulamasına karşın Avrupa’nın kısa vadeli enerji ihtiyaçlarını karşılamak için uzun soluklu yola girip iklim taahhütlerini tehdit altına sokarak 10 yıllar boyunca emisyonlara mecbur bırakabilir. Öte yandan İtalya’nın petrol için tavan fiyat önerisi başarılı olmadı.

Liderler özel olarak kömürden çıkış taahhüdünde bulunmasa da 2035 yılına dek enerji sektörünü tamamen veya ağırlıklı olarak karbondan arındırma sözü verdiler. IEA’nın 2050 yılına dek net sıfır politikasına göre 2035 yılında karbonsuzlaşma, açık bir kilometre taşı olarak 2030’da kömürden çıkış anlamına geliyor. Buna ek olarak G7, 2030 yılına dek yüksek oranda karbondan arındırılmış karayolu ulaşımı taahhüdünde bulundu.

G7, mevcut gıda kıtlığını gidermek için insani bir taahhütte bulunmakla birlikte küresel gıda sistemindeki şoklara karşı savunmasız bırakan sorunların üstesinden gelmek için toplu bir plan oluşturmaktan geri kaldı. G7, gıda sisteminde reform yapma konusunda anlaşmaya varamadı.

“COP26 Taahhüdünden Geri Dönüş Yok”

İtalyan düşünce kuruluşu ECCO’nun Direktörü Luca Bergamaschi, “Kağıt üzerinde, sınırlı istisnalar dışında 2022’nin sonuna kadar uluslararası fosil yakıtlara desteğin sona erdirilmesine ilişkin COP26 taahhüdünden geri dönüş yok; ancak nihai kanıt, G7 ülkelerinin önümüzdeki haftalarda ve aylarda yapacakları gerçek yatırım seçimlerinde yatıyor. Ayrıca, yeni doğalgaz projelerine bağlı geçici koşullar, temiz alternatiflerden gelen rekabetle birlikte yeni gaz için yatırım potansiyelinin çok az olduğu veya hiç olmadığı anlamına geliyor. Yapay olarak sübvanse edilmediği sürece” dedi.

“İş Dünyası Yatırım ve Politikaları Görmek İstiyor”

We Mean Business Coalition Direktör Yardımcısı Gillian Nelson ise şunları söyledi: Araştırmamız, yeşil enerjinin yaygınlaşmasını hızlandırmak için tasarlanan politikaların, hanelerin enerji faturalarında binler seviyesinde tasarruf sağlayacağını ve dünyanın en büyük ekonomilerinde milyonlarca iş yaratacağını göstermişti. G7 liderleri bu yolu tamamen benimseme şanslarını kaçırmış görünüyor. 2035 yılına kadar enerji sistemlerini karbondan arındırma ve kömürü aşamalı olarak kaldırma taahhütlerini yeniden teyit etmekte haklılar. Ancak dünyanın en büyük şirketlerinin çoğu, daha da ileriye ve daha hızlı gitmeleri için haykırıyor. İş dünyası, bugün dünya liderlerinin tehlikeli ve istikrarı bozan fosil yakıtlara olan toplu bağımlılığımızı azaltma konusunda ciddi olduklarını gösteren yatırım ve politikaları görmek istiyor.”

“Fosil Çağı Sona Ermek Üzere!”

Almanya İklim ve Ekonomi CEO Birliği (KlimaWirtschaft) CEO’su Sabine Nallinger, ciddi bir jeopolitik kriz döneminde, G7 devlet başkanlarının önemli bir sinyal gönderdiğini savundu: “İklim nötr bir ekonomiye dönüşüm kilit bir öncelik olmaya devam ediyor. Fosil çağı sona ermek üzere! Gelecek, temiz, güvenli ve güvenilir enerji, altyapı ve ulaşım yatırımlarına ait. Ancak, her şey uygulama ile ilgili olacak. Enerji verimliliğinin güçlendirilmesi, yenilenebilir enerjinin ve yeşil hidrojenin ölçeklendirilmesi, endüstri dönüşümünün işe yaraması için kilit olacaktır. Alman hükümeti örnek olmaya hazır mı? Almanya’nın G7 Başkanlığı’nın kalan ayları ve Petersberg İklim Diyaloğu’nun bunu kanıtlaması gerekecek” şeklinde konuştu.

About Post Author