İklim

13 Binin Üzerinde Çocuk İklim Krizi Üzerine Dünyanın En Büyük Müzakeresine Katıldı

Save the Children’ın başlattığı Umut Nesli (Generation Hope) kampanyası; 18 ülkeden, 13,000’in üzerinde çocuğun görüşlerini paylaşmalarına zemin oluşturdu. İklim krizi ve ekonomik eşitsizliği odağına alan kampanya kapsamında düşüncelerini aktaran çocuklar; benzeri görülmemiş kuraklık, şiddetli sıcak hava dalgaları ve yıkıcı seller karşısında daha hızlı harekete geçilmesini istedi.

Save the Children’ın iklim krizi ve ekonomik eşitsizliğe karşı Nisan ayında başlattığı “Umut Nesli” (Generation Hope) kampanyasına 18 ülkeden, 13,000’in üzerinde çocuk katıldı. Katılımcılar iklim krizi kaynaklı benzeri görülmemiş kuraklık, şiddetli sıcak hava dalgaları ve yıkıcı seller karşısında daha hızlı harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Farklı Ülkelerden Binlerce Çocuk Buluştu

Save the Children’ın kolaylaştırıcılığını yaptığı oturumlara Mısır, Birleşik Krallık, Endonezya, Nepal, Norveç, Lübnan, Kenya, Peru, Güney Afrika ve birçok ülkeden on binlerce çocuk katıldı. Mayıs-Ağustos arasında gerçekleşen oturumlarda, çocuklar iklim krizi ve eşitsizlik hakkında soruları yanıtladı ve yetişkinlerin konuyla ilgili ne yapmaları gerektiğine dair görüşlerini iletti.

Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere Antakya, Diyarbakır ve Mardin’de düzenlenen oturumlarda mülteci çocukların da dahil olduğu onlarca çocuk iklim krizininin, ekonomik eşitsizliğin hayatlarını nasıl etkilediğini ve yetişkinlerden beklentilerini dile getirdi.

Eşitsizlik ve Ayrımcılıktan En Çok Etkilenenler

Save the Children Türkiye Ülke Ofisi, İstanbul ve Antakya Toplum Merkezleri’nin yanı sıra Temmuz ayında da Hayata Destek Derneği işbirliğiyle Diyarbakır ve Mardin’de oturumlar yapıldı. Katılımcılar gerek çizimlerle gerek oyunlarla var olan durumu ve yapılması gerekenlerle ilgili görüşlerini paylaştı:

Save the Children’a göre eşitsizlik ve ayrımcılıktan en çok etkilenen düşük gelirli ailelerin ve mülteci çocukları, iklim krizi karşısında da en riskli grubu oluşturuyor. Kaliteli ve yeterli sağlık hizmetlerine sahip olmamaları, halihazırda yetersiz beslenmeleri ve olası bir felakette evlerine yansıyacak zararı karşılayacak maddi güçlerinin olmaması riski artıran etkenler arasında yer alıyor.

Genç Sesler için Heyecanlıyız”

Dünyanın dört bir yanındaki gençlerin iklim değişikliği ve eşitsizlik kampanyalarına öncülük ettiğinin altını çizen Save the Children Kampanya Direktörü Angelique Orr, “İşimiz onları desteklemek, dinlemek, onlara alan tanımak, mesajlarını duyurmak ve harekete geçmek”  dedi. Orr sözlerine şöyle devam etti: “Görüşmelerde ortaya çıkan genç sesler için heyecanlıyız ve mümkün olan her yerde onları duyurmaya kararlıyız. Save the Children gibi kuruluşlar, ekonomik eşitsizlik ve iklim değişikliğinin sebep olduğu krizleri ele almak için çocuklarla birlikte kampanya yürütmeli.”

Küresel Rapor, COP 27 ve G20’de Paylaşılacak

Çevrimiçi anketlerle birlikte 30 ülkeden binlerce çocuğun görüş verdiği müzakare, şu zamana dek hem ülke hem de katılımcı çocuk sayısı açısından konuyla ilgili gerçekleştirilenlerin en büyüğü.

Sonuçların yer aldığı Ekim ayında çıkması planlanan küresel rapor, ayrıca Kasım ayında düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP) 27 ve G20 toplantılarında karar vericilerle paylaşılacak.

Save the Children, önümüzdeki üç yıl içinde en az 50,000 çocuğa, çocuklara ve gezegene değer veren bir dünya için gerçekleştirilecek kampanyalara öncülük etmelerine destek vermeyi hedefliyor.

About Post Author