İklim

İklim Krizi Avrupa’yı Kuşattı: Kuraklık Alarm Seviyesinde!

Aşırı sıcak hava dalgası ve uzun süredir yağışların yeterli olmaması nedeniyle Avrupa’daki ülkeler kuraklık ile mücadele ediyor. Hırvatistan’dan geçen Sava Nehri’nin Zagreb’deki su seviyesinde düşüş yaşadığı öğrenildi. Almanya’da üretim kesintileri konuşulurken Ren Nehri’ndeki su seviyesinin düşmesi nedeniyle nehir üzerinde feribot seferleri durduruldu. Fransa’da futbol sahalarının sulanmasına yönelik yasak, karşılaşmaların yapılamamasını gündeme getirdi.

Kuraklık tüm Avrupa’yı etkilerken, ekonomik ve sosyal hayatta etkilerinin şiddetlenmesi bekleniyor. Slovenya, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’dan geçen Sava Nehri’nin Zagreb’deki su seviyesinde, yüksek sıcaklık ve kuraklığa bağlı düşüş yaşandı.

Hırvatistan Hidrometeoroloji Enstitüsü’nden (DHMZ) Oliver Rajkovic, “Şu an yaşanan kuraklık, 2003 ve 2012’deki kuraklıklar göz önüne aldığında çok daha etkili” dedi. Rajkovic, son dört aydaki verilerin “ciddi bir yağış” olmadığını gösterdiğini belirtti.

Almanya’da Şirketler “En Kötü Koşullara” Hazırlanıyor

Almanya’da sıcak hava ve kuraklığın etkisiyle nakliye sektörü darbe aldı. Alman NTV kanalının haberinde, Alman su yollarının düşük su seviyesi nedeniyle “alarm verdiği” ifade edildi.

Alman Endüstrisi Federasyonu (BDI) Başkan Yardımcısı Holger Loesch yaptığı açıklamada, “Kimya veya çelik endüstrisindeki tesislerin kapanması, madeni yağların ve yapı malzemelerinin hedeflerine ulaşmaması veya büyük hacimli ve ağır nakliyelerin artık gerçekleştirilememesi sadece an meselesi” dedi. Üretim kesintileri ve kısa süreli çalışma gibi etkilerin görülebileceğini söyleyen Loesch, şirketlerin “en kötü koşullara” hazırlandıklarını dile getirdi.

Kuraklık Ren Nehri’ndeki su seviyesinin de düşmesi neden olurken, nehir üzerinde feribot seferleri düzenleyen Landskrone şirketi seferlerini durdurduğunu belirtti.

Fransa’da Futbol Sahalarına Sulama Yasağı Getirildi

Fransa’da, aşırı sıcak hava dalgası ve uzun süredir yağışların yeterli olmamasından kaynaklı yaşanan kuraklık nedeniyle 96 bölgenin 90’ında su kısıntısına gidilmesi kararı alınmıştı. Çevre Bakanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamada, rekor sayıda bölgede su kısıtlaması uygulaması yapıldığı ifadelerine yer verilmişti.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, kuraklık kaynaklı su sıkıntısı nedeniyle “golf sahalarının belli bölümleri hariç” yeşil alanlara yönelik sulama yasağı futbol sahalarını kuruttu. Öte yandan golf sahalarının kısıtlamanın dışında tutulması ülkede tepki çekti ve sosyal medyada yoğun eleştiri aldı.

Kuraklık Futbol Karşılaşmaları Erteletebilir

Villeperdue Valiliği’nin su kıtlığı nedeniyle yaz başından itibaren uygulamaya koyduğu futbol sahalarının sulanmasına yönelik yasak, Villeperdue Futbol Kulübü’nün 28 Ağustos’ta Fransa Kupası ikinci turunda mücadeleye çıkacak olması nedeniyle belediyenin ve kulüp yöneticilerinin endişelerini artırdı.  France 3’ün haberine göre, Sarthe kentinde bu nedenle birçok karşılaşmanın yapılamaması durumu gündemde… La Vendee ve Maine-et-Loire bölgeleri için de durum kritik.

Fransa’da enerji tasarrufu kapsamında, klima çalıştıran dükkanlara kapılarını kapalı tutmaları zorunluluğu da getirilmişti. Geçen hafta yapılan denetimlerde, kurallara uymayan işletmelere cezai işlem uygulandı.

Benzer bir kuraklık ABD’de görülüyor. Yetkililer kuraklığın daha da şiddetlenmesini engellemek adına önlemler açıklamaya başladı.

About Post Author