İklim

Çat Barajı’ndaki Yüzen Adalar Su Seviyesinin Azalması Nedeniyle Karaya Oturdu

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Çat Barajı’nda bulunan yüzen adaların büyük çoğunluğu su seviyesinin azalması nedeniyle karaya oturdu. Su seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca ada ise kıyıya yakın bölgede zeminde birleşti. Uzmanlar, bu adaların, 1 metrekaresinde yaklaşık 2,7 ton karbondioksiti, toplamda ise 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığına vurgu yaptı.

AA’nın haberine göre, Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Çat Barajı’nda bulunan yüzen adaların büyük çoğunluğu, su seviyesinin azalması nedeniyle karaya oturdu. Önceki yıllarda üzerinde ağaç bulunan adacıkların yüzdüğü barajda, bu yıl önemli bir değişiklik dikkat çekti. Baraj gölünde birkaç adacığın kaldığı gözlenirken su seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca ada ise kıyıya yakın bölgede zeminde birleşti.

“Adaların Karaya Oturması İklim Değişikliğinin Sonucu”

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, doğal hayatı korumak adına ve de kentin önemli bir turizm merkezi olan yüzen adaları çok önemsediklerini dile getirdi. Turgut, “Adaların karaya oturması, su seviyesinin düşmesi ve bütün dünyada olduğu gibi iklim değişikliğinin sonucu. Suların özenle kullanılmaması, sulamada daha çok vahşi sulamanın devam etmesi de bu sonucu hızlandırıyor. Su seviyesi bu kadar düşmeseydi bu adacıklar da karaya oturmayacaktı. Barajın dağların arasında olması bir avantaj, dağlar yeryüzündeki hem direkler hem de su depolarıdır. Dolayısıyla buradan bu barajı besleyen su kanalları, pınarları devam ediyor. Aksi halde daha çok kuruyabilirdi.”

“Su En Değerli Materyalimiz, Buraları Korumak Zorundayız”

Prof. Dr. Turgut, üniversite olarak bir süredir bölgeye ilişkin çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Değerli bilim adamlarımız son iki yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, yeniden ekosisteme dahil edebilir miyiz?’ diye çalışmalar yapıyor. Yüzen adaların toplam alanı 30 dekar civarında ve bu adaların, yaptığımız çalışmalar sonucunda, 1 metrekaresinde yaklaşık 2,7 ton karbondioksiti, toplamda da 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük. Bu adalar, sırf bu yüzden bile çok önemli. Adaların korunabilmesi için Valiliğimiz, İl Özel idaresi ve Çelikhan Kaymakamlığı’nın katkılarıyla ve İpek Yolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bir proje geliştirdik. Proje kapsamında adaları alttan destekleyip sepet tarzı bir fileyle sarmak istiyoruz. Böylelikle adaların karaya vurmaması için bir destek oluşturmuş olacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”

Yurttaşları su kullanımı konusunda uyaran Turgut, “Su kaynaklarımızı gelecek nesillerimize bırakacak şekilde kullanmamız gerekmekte. Su en değerli materyalimizdir. Susuz hayat olmaz, buraları korumak zorundayız” dedi.

About Post Author