Ekonomi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 100 Milyon Euroluk Sürdürülebilir Eurobond İhracı 

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, ilk sürdürülebilir Eurobond ihracını gerçekleştirdi. Agence Française de Développement’ın finansman sağladığı 11 yıl vadeli ihraçtan elde edilecek fonlar, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik yatırımları ve sosyal projeleri desteklemek için kullanılacak.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ilk sürdürülebilir Eurobond ihracını gerçekleştirdi. Bankanın Sürdürülebilir Finans Çerçevesi kapsamında gerçekleştirilen Eurobond ihracından elde edilecek fonun en az %75’i Türkiye’de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunan yeşil projelerin finansmanı için ayrılırken kalan kısmı sosyal projelere yönlendirilecek. Banka ihraç kapsamında, ekonomide kadın iş gücünün artırılmasına yönelik çalışmalar için AFD’nin teknik destek programından yararlanacak.

“Ülkemizde Yeşil Dönüşüme Katkı Sağlayacağız”

Sürdürülebilir yatırımlara sağladıkları finansman olanakları ile ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecine destek verdiklerini belirten TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop şunları söyledi:

“Bu fonlama, 47 yıllık geçmişe sahip olan bankamızın ilk sürdürülebilir Eurobond ihracı olma özelliğini taşıyor. İhraç ile ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına ve yeşil dönüşümüne sağlayacağımız katkı için çok mutluyuz. AFD’nin bankamıza olan güveni için teşekkür ediyor, işbirliğimizin artarak devam etmesini umuyorum.”

“Finansal Sistemlerin Yeşillendirilmesi Bir Öncelik Haline Geldi”

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin, “Düşük karbonlu ve iklime dayanıklı ekonomilere geçişi güçlendirmek ve Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için finansal sistemlerin yeşillendirilmesi bir öncelik haline geldi. TKYB’nin AFD tarafından desteklenen bu ilk sürdürülebilir tahvil ihracı, bize Fransa ve Türkiye arasındaki ve özellikle Türkiye’nin Paris Anlaşması ile uyumlu düşük karbonlu enerji geçişi alanındaki mükemmel işbirliğini hatırlatıyor” dedi.

Kadın İstihdamını Artırma Girişimlerine Destek

AFD Avrasya Bölge Direktörü Bayan Cécile COUPERİE ise şunları aktardı: “AFD, küresel finansın yeşil hale gelmesi konusunda tamamen kararlı. Geleneksel kredi limitlerimizin tamamlayıcısı olan bu yeni finansal araçla TKYB ile işbirliğimizi yenilemekten mutluluk duyuyoruz. Yine bugün imzalanan teknik destek paketi, TKYB’nin finanse ettiği projelerde kadın istihdamını artırma girişimlerini destekleyecektir.”

About Post Author