COP27 Nedir?

COP27 Nedir?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında 27 yıldır, üye tüm ülkelerin katılımıyla düzenlenen Taraflar Arası Konferansların (Conference of Parties) 2022 yılı ayağı olan COP27, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlendi.

 

İklim değişikliği konusundaki uluslararası en önemli karar alma organı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında düzenlenen Taraflar Arası Konferanslar (Conference of Parties), kısa ismiyle COP’lardır. İlki 1995 yılında Berlin’de düzenlenen COP’lar 27 yıldır, iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçlarına uyum konusunda uluslararası müzakerelere tanıklık etmektedir.

 

COP’ların en temel de iki temel tartışma ve müzakere başlığı vardır: İklim değişikliğine neden olan fosil yakıt emisyonlarının azaltılması yani mitigasyon (Mitigation) ve halihazırda gerçekleşmiş olan iklim değişikliğinin etkilerin uyum (Adaptation).

 

2022 yılında Taraflar Arası Konferans (COP) Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenmiştir. COP27 olarak tanımlanan konferansta bu temel başlıklara ilk kez “kayıp ve zararlar” gündemi eklenmiştir. İklim değişiklinden en çok etkilenen ve yaşam alanları büyük hazarlara uğrayan ülkelerin kayıp ve zararlarının giderilmesi; bundan sonrası için ihtiyaç duydukları düzenleme ve faaliyetlerin mali yükünün karşılanmasını sağlamamayı amaçlayan müzakereler sonunda, COP27’nin sonuç metnine bu amaçla yeni bir fonun kurulması kararı eklenmiştir. Bu fona kimin katkı sağlayacağı, fondan kimin ve nasıl yararlanacağı ise sonraki zirvelere bırakılmıştır.