Sivil Toplum

Deprem Bölgesinde Sokak Hayvanları için Tedavi Merkezi Kuruluyor 

6 Şubat 2023 depremlerinden bu yana deprem bölgesinde yaşayan hayvanların sağlığına kavuşması için çalışmalar yürüten Dört Ayaklı Şehir: Kent, Doğa, Hayvan Çalışmaları Derneği, depremin en yıkıcı etkilerinin yaşandığı Antakya’da sokak hayvanları için tedavi merkezi kurma çalışmalarına başladı.

Depremlerden etkilenen Hatay, Maraş, Diyarbakır, Malatya, Antep ve Adıyaman’da 6 Şubat’tan bu yana arama-kurtarma çalışmaları yürüten Dört Ayaklı Şehir, bugüne dek yüzlerce depremzede hayvanı enkaz ve yıkıntı alanlarından çıkardı. Depremlerin ardından geçen bir yıl boyunca, yaygın veteriner hekim ve gönüllü ağı sayesinde depremzede kedi ve köpeklere yönelik ücretsiz tedavi, ilaç ve aşı çalışmaları yürüttü.

Dört Ayaklı Şehir, Enkazdan Hayata çalışmasıyla, afet bölgesinde klinik tedaviye erişemeyen 1.114 hayvanın ameliyatını, klinik tedavi ve bakım süreçlerini üstlendi ve tedavisi tamamlanan hayvanları yeniden yuvalandırdı.

Sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma, aşılama ve tedavi hizmeti verecek Dört Ayaklı Şehir Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi ise deprem bölgesinde yaşayan hayvansever ve gönüllüler ile koordinasyon ve uyum içinde çalışacak. Merkezde, veteriner hekimler, ayın belirli günlerinde kısırlaştırma ve klinik tedavi hizmeti verecek.

“Sokak Hayvanları Tedavi Merkezimiz ile İkinci Aşamaya Geçtik”

Dört Ayaklı Şehir: Kent, Doğa, Hayvan Çalışmaları Derneği saha ve gönüllü koordinatörü Berrak Doğan, “6 Şubat Depremleri sonrasında arama-kurtarma ekibimiz ve gönüllü veteriner hekimlerimizle birçok hayvanı enkazdan sağ olarak çıkardık. Depremden bu yana, bir yılı aşkın bir zamandır düzenli ve kesintisiz sürdürdüğümüz Enkazdan Hayata çalışmamızla, 1.000’i aşkın hayvana afet bölgesi dışında şifa ve yuva sağladık. Ameliyat ve klinik bakım ihtiyacı olan binlerce depremzede hayvana tedavi, yaygın aşılama ve ilaç ulaştırdık. Ve bugün, Sokak Hayvanları Tedavi Merkezimiz ile afet bölgesindeki hayvanları koruma çalışmalarında ikinci aşamaya geçtik: İyileştirme, kısırlaştırma ve tedavi” dedi.

Doğan, Nisan ayında Antakya’da açılarak en az bir yıl boyunca hizmet verecek olan Dört Ayaklı Şehir Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi’nin işleyişini “Kan sayım ve röntgen cihazları, yoğun bakım ünitesi dahil bir klinikte olması gereken tüm teçhizata sahip olacak merkezimizde, hayvanların tamamı tedavi sürecini veteriner hekimlerin gözetiminde tamamlayacak. Kısırlaştırılan ve tedavisi tamamlanan tüm hayvanlar, gönüllülerin desteğiyle yaşam alanlarına geri bırakılacak. Kısırlaştırma yapılacak günler, randevu kaydı, kısırlaştırılan, iyileşen ve tedavi süreci tamamlanan hayvanların tüm süreçleri sosyal medya hesaplarımızda yayımlanacak, gönüllülerin erişiminde şeffaf biçimde ilerleyecek” sözleriyle açıkladı.

“Gerekli Teknik ve Tıbbi Altyapıyı Oluşturduk”

Dört Ayaklı Şehir Derneği Başkanı ve Genel Koordinatörü Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mine Yıldırım, Antakya’nın insanı ve hayvanıyla iyileşmeye, sağlıklı yaşamaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Dr. Yıldırım, “Depremzede hayvanların afet sonrası dayanıklılığını artırmak ve sağlıklarını korumak için kısırlaştırma ve aşılama önceliklidir. Kısırlaştırma ve tedavi için gerekli teknik ve tıbbi altyapıyı oluşturduk, yasal süreç ve organizasyon da tamamlanmak üzere. Bu çalışma, bir yılı aşkın bir zamandır bölgedeki hayvan dostlarıyla omuz omuza yürüttüğümüz çalışmaların yarattığı güvenle mümkün olmuştur ve depremzede sokak hayvanlarının sağlığı açısından hem büyük hem de olumlu fark yaratacaktır” şeklinde konuştu.

Çalışmayı dayanışma ve öz kaynaklarıyla başlatan Dört Ayaklı Şehir’e, sanatçılar, akademisyenler ve hayvanseverler dayanışma çağrısı videolarıyla destek oluyor. Dört Ayaklı Şehir, Nisan ayının ilk haftasında, Şeker Bayramı’nda açacağı merkez için ilk ihtiyaç listesini de paylaştı. Tedavi merkezi için ihtiyaç listesinde öne çıkanlar şunlar: Köpek kafesi, kedi ve köpek taşıma kutusu, tıbbi sarf malzemeleri, konserve kedi-köpek maması, hasta altı bezi, kağıt havlu.

About Post Author