#ekoIQ Enerji Depremlerden Etkilenen Kentlerdeki 21 Rüzgar Enerjisi Santralı Üretimini Sürdürüyor
Enerji

Depremlerden Etkilenen Kentlerdeki 21 Rüzgar Enerjisi Santralı Üretimini Sürdürüyor

rüzgar enerjisi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yedi kentte kurulu 962,42 megavat gücünde 21 rüzgar enerjisi santralı, elektrik enerjisi üretimini kesintisiz olarak sürdürüyor. Depremlerin ardından enerji nakil hatlarındaki sorunlar nedeniyle neredeyse bölgedeki tüm rüzgar santralları başlangıçta devre dışı kalırken kısa sürede yapılan müdahalelerle sorunsuz bir şekilde üretime devam etti.

21 rüzgar enerjisi santralı, şiddetli depremlerden zarar görmedi. 11 santral ve 437,47 megavat kurulu güçle bölgede en fazla rüzgar enerjisi kapasitesine sahip il olan Hatay’da santrallar Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından elektrik üretimine devam ederken Osmaniye-Gaziantep bölgesinde de 242 megavatlık üç santral sorunsuz çalışıyor.

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta bulunan 121,5 megavat kapasiteli iki santral, Gaziantep’te yer alan 65,55 megavatlık bir santral ile Adana’da bulunan 33,4 megavatlık bir santralın da elektrik üretimine devam ettiği belirtiliyor.

Osmaniye-Kahramanmaraş ile Adıyaman ve Malatya’da bulunan sırasıyla 23,3, 27,5 ve 11,7 megavatlık üç santralın da sorunsuz çalıştığı kaydediliyor. Böylelikle Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yedi kentte yer alan 962,42 megavat gücündeki 21 rüzgar enerjisi santralı, elektrik enerjisi üretimine kesintisiz devam ediyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden, “Bölgedeki artan enerji arz güvenliği ihtiyacına cevap verebilmek açısından bölgede kurulu rüzgar santrallarımızın kontrolleri hızlıca yapıldı. Rüzgar santralları ana yapıları depremi çok şükür hasarsız atlattı ve iletim şebekesindeki hasarlar tamamlanarak şebekenin devreye alınmasıyla beraber hepsi tam kapasite devreye alınmış durumda. Şebeke olmadığında santrallarımız da üretilen elektriği tüketim noktalarına iletme imkanı olmadığı için mecburen durdu ve şebeke devreye alınana kadar çalışamadı” dedi.

İbrahim Erden, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından o bölgede faaliyet gösteren 962,42 megavat gücünde toplam 21 rüzgar enerjisi santralının kesintisiz olarak enerji arzına katkıda bulunduğunu belirtti.

About Post Author