Atık

Yenilenen Tekstil Ürünleri Döngüsel Ekonomiye Kazandırılıyor

Nivogo ve Boyner, gerçekleştirdikleri işbirliği ile mağazalarda lekeli, kırışık veya teşhir ürünü olması gibi nedenlerle satışa sunulamayan kıyafetleri yenileyerek yeniden.

Okumaya Devam Et
Atık

Dünyadaki 7 Milyar Ton Plastik Atığın Yüzde 10’undan Daha Azı Geri Dönüştürüldü

Küresel ölçekte her yıl 400 milyon ton plastik atık üretiliyor ve üretilen tüm plastiklerin yaklaşık %36’sı tek kullanımlık yiyecek ve.

Okumaya Devam Et
Atık

AB’de Diğer Ülkelere Atık İhracatı Son Buluyor

AB, hazırladığı yasa ile Türkiye’ye plastik atık ihracatını dört yıl içinde aşamalı olarak kısıtlamayı planlıyor. Avrupa Parlamentosu, dün aldığı kararla.

Okumaya Devam Et
Atık

İngiltere Bazı Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasaklıyor

İngiltere tek kullanımlık plastik çatal, bıçak, tabak ve tepsilerin kullanımını yasaklıyor.  Çevre, Gıda ve Kırsal İşleri Bakanlığı (DEFRA), sektör temsilcileri.

Okumaya Devam Et
Atık

Modern Emperyalizm: Küresel Atık Ticareti

ABD gibi gelişmiş ülkeler, plastik atıklarıyla başa çıkmak için atık yönetimini gelişmekte olan ülkelere yaptırıyor. Yazı: Varsha MADAPOOSI Çeviri: S..

Okumaya Devam Et
Atık

Cam Kaykay, Camın Yaşam Döngüsünün Sonsuzluğunu Gösteriyor

Yorglass, cam ekosistemine Cam Kaykay ile yenilik getirdi. Xone Design Awards 2022’de ödül alan Cam Kaykay, camın işlevsel olarak yeniden.

Okumaya Devam Et
Atık

AB’den Ambalaj Atıklarını Azaltmak için Yeni Adım

AB, kağıt ve plastik ambalaj atıklarını azaltmak için yeni kurallar uygulanmasını önerdi. Döngüsel Ekonomi Paketi hakkında Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında,.

Okumaya Devam Et
Atık

Kozmetik Ürünlerin Ekosistem Üzerinde Nasıl Etkileri Var?

Kozmetik ürünlerin içeriğindeki ağır metaller başta olmak üzere bazı maddelerin kullanımı sonucunda deniz canlıları, faydalı deniz bakterileri ve algler önemli.

Okumaya Devam Et
Atık

Küresel Plastik Anlaşması Neler Vadedebilir?

Küresel Plastik Anlaşması müzakereleri bugün Uruguay’da başlıyor ve anlaşmanın 2025 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Norveç ve Ruanda’nın eş başkanlığını yaptığı.

Okumaya Devam Et
Atık

Avrupa Atık Azaltım Haftası, “Atığın Modası Geçti” Temasıyla Gerçekleşiyor

Avrupa Atık Azaltım Haftası, Avrupa’da atık önleme konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir girişim. Kamu idareleri, özel şirketler, sivil toplum ve.

Okumaya Devam Et