cop27

Bardağın Dolu Tarafı

COP27 henüz önemli bir fosil yakıt ihracatçısı olmayan Mısır’da yapıldı ve o nedenle bardağın dolu kısmı hakkında ironiyle de olsa.

Okumaya Devam Et
cop27 Hukuk

COP27 Özeti: İklimi Değil, Haklara Bakışını Değiştir

Etkili bir iklim eylemi ve söylemini iklim örgütlerinin hak temelli bir bakışa sahip olmaları ve hak temelli çalışan örgütlerin iklim değişikliğini.

Okumaya Devam Et
cop27 Enerji

“COP27 Enerji Dönüşümü Çerçevesinde Beklentilerin Gerisinde Kaldı”

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Alkım Bağ Güllü, COP27’nin sonuç metninde önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyor. Güllü, metinde düşük emisyonlu.

Okumaya Devam Et
cop27 İklim

“1,5 Derece Hedefi Ciddi Derecede Tehlikede”

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş’e göre, COP27’de alınan.

Okumaya Devam Et
cop27 İklim

COP27: 1,5 Derece Hedefi Öldü mü?

COP27’nin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. Zirvenin sonuçlarını Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü,.

Okumaya Devam Et
cop27 İklim

“Güncellenmiş NDC Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefine Ulaşmasının Maliyetini Artıracak”

COP27’nin çıktılarından biri olarak Kayıp ve Zarar Fonu’nun kurulmasının bugüne dek atılan en önemli adımlardan biri olduğunu söyleyen SKD Türkiye.

Okumaya Devam Et
cop27

WWF Türkiye: “COP27’nin İklim Hedefleri Dünyayı Kurtarmaz”

WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), COP27’nin ardından açıklama yaparak zirveden çıkan gelişmekte olan ülkelerin iklim krizi sonucunda yaşamakta olduğu.

Okumaya Devam Et
cop27

COP27’nin Çıktıları ve Eleştirilen Yönleri

Mısır’ın tatil beldesi Şarm-el Şeyh’te düzenlenen COP27 zirvesi, iki hafta süren müzakerelerin ardından noktalandı. Zirvede ileriye dönük önemli gelişmeler yaşansa.

Okumaya Devam Et
cop27 Ekonomi

Kayıp ve Zarar Fonunun Kurulduğu COP27’de, Fosil Yakıtlarda Adım Atılmadı

Ülkeler, Pazar günü erken saatlerde COP27 iklim zirvesinde iklim felaketlerinden zarar gören yoksul ülkelere yardım etmek için bir fon oluşturan,.

Okumaya Devam Et
cop27

Avrupa Birliği’nden Kayıp ve Zarar Fonunun Kurulmasına Onay

Avrupa Birliği (AB), yoksul ülkelerin iklim felaketlerinden kurtulmasına yardımcı olmak için kayıp ve zarar fonunu kabul etti. Kayıp ve zarar,.

Okumaya Devam Et