Ekonomi

2023 Bütçesinin “İklimi”

Kamu parasının hangi alanlarda harcanacağını gösteren Bütçe Kanunu’nda iklim değişikliğiyle mücadele de yerini aldı. 2023 Yılı Bütçe Kanunu’nda iklim değişikliğinin.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Döngüsel Ekonomi ile Biyoçeşitliliği Nasıl Koruruz?

Döngüsel ekonomi atığı ortadan kaldırarak, kaynakların verimli kullanılmasını sağlar. Bu sayede çevreye negatif etkisi olan ekonomik aktivite yerine pozitif dönüştürücü.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Pandemi, Tüketicileri ve Markaları “Daha Çevreci” Yaptı

Mastercard Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından yapılan sürdürülebilirlik araştırması, pandemi sırasında tüketicilerin daha çevreci bir tutum sergilediklerini ve aynı zamanda çevre duyarlılığına.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Yeni Araştırma: Her 10 Kişiden 8’i Camı “Sürdürülebilir Malzeme” Olarak Görüyor

Avrupa Cam Ambalaj Üreticileri Federasyonu’nun yaptığı araştırma, her 10 kişiden sekizinin camdan yapılmış ürün kullandığını gösteriyor. Katılımcıların 10’da yedisi geri.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

İklime Dair’in Dokuzuncu Sayısı Hava Kirliliğinin Yarattığı Etkilere Dikkat Çekiyor

TSKB Ekonomik Araştırmalar tarafından hazırlanan İklime Dair’in dokuzuncu sayısı hava kirliliği ve ekonomi arasındaki ilişkiyi, alt başlıklarla detaylı bir şekilde.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

“Çıkış Yolu Türetim Ekonomisi” Yayında!

Ece Satıcı ve Dr. Uygar Özesmi’nin kaleme aldıkları, Yeni İnsan Yayınevi tarafından yayımlanan “Çıkış Yolu Türetim Ekonomisi” adlı kitap, Dünya’yı.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Yeni Rapor: Borsanın Devleri İklim için Yeterli Çaba Göstermiyor!

İklim İçin 350 Derneği ve Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği (SEFIA), Borsa İstanbul’da işlem gören ilk 30 şirketin (BIST.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Türkiye’de Güneşten Elektrik Üretimi Gaza Göre Yüzde 50 Daha Düşük Maliyetli!

Cambridge Econometrics’in hazırladığı Türkiye’de Fosil Yakıt Fiyatları ve Enflasyon raporu, Türkiye’de güneşten elektrik üretim maliyetinin gaza göre %50 daha düşük.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

2050’ye Kadar İklim Krizinin Küresel Ekonomiye Zararı 8 Trilyon Dolara Ulaşabilir

İklim krizine yönelik mücadelede küresel finans sistemindeki reform ihtiyacı giderek daha fazla öne çıkarken Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Sibel Kulaksız,.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Yeşil Dönüşüm için Kapsayıcı, Adil ve Sürdürülebilir Yol Haritası Elzem

“Nordic Talks: İskandinav Yaklaşımıyla İş Dünyasında Sürdürülebilirlik” panelinde, Kuzey ülkelerinin kamu ve özel sektör temsilcileri, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik konusundaki.

Okumaya Devam Et