Ekonomi

ESG ve Hisse Senetleri: Finansal Başarının Anahtarı Sürdürülebilirlik mi?

Güçlü ESG yatırımları yapan ve halihazırda zengin bir ESG yatırım portföyüne sahip firmalar, yeşil dönüşüm ekseninde yapılan düzenlemelere uyum sağlamakta.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Yeni Bir Ekonomik Sistemin Kaldıraç Noktaları Aranıyor

IPEC2024 Türetim Ekonomisi Konferansı’nın ikinci gününde kâr maksimizasyonunun ana hedef olmadığı, çevresel ve sosyal maliyetlerin de dahil edildiği yeni bir.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Türetim Ekonomisi, Kaynakları Sınırlı Bir Gezegende Çözüm Olabilir mi?

Dünyada ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen IPEC2024 Türetim Ekonomisi Konferansı’nın ilk gününde, “Kapitalizmin kalesi” denebilecek ülkelerde dahi yurttaşların çevresel duyarlılık.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Birinci Uluslararası Türetim Ekonomisi Konferansı İstanbul’da Düzenlenecek

Birinci Uluslararası Türetim Ekonomisi Konferansı (IPEC2024), 29-31 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsünde gerçekleşecek. Konferansa dünya genelinde.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

“Döngüsel Ekonomi Modeli ile Bilinçli Bir Moda Akımı Mümkün!”

Çevresel tahribat, ürünlerin hızlı bir şekilde üretilip tüketilmesi, tekstil atıklarının ve karbon ayakizlerinin artması gibi önemli konuların moda sektörünün gündeminde.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Gerçek Nerede? Yanlış Bilgi ve Dezenformasyon

“Dünya Ekonomik Forumu’nun 2024 zirvesinde yayımlanan WEF 2024 Küresel Risk Raporu’na göre, ‘misinformation’ yani bilgi kirliliği, ilk kez bu yıl.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Finansal Geleceğin Gücü: Sürdürülebilir Finansman

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, işletmelerin ve devlet kurumlarının çabalarına rağmen, yeşil finansmanın karbon azaltma üzerindeki etkisinin net olmadığını ortaya.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Türetim Ekonomisi, Kapitalizme Alternatif Olabilir mi?

Türetim ekonomisi; doğaya ve topluma minimum negatif veya olabildiğince pozitif etki eden, onarıcı, makro ölçekli döngüsel bir ekonomi. 29-31 Mayıs.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Yeşil Dönüşüm Politikaları Finansmana Erişimi Kolaylaştıracak

Dünyada ve Türkiye’de uygulanan karbonsuzlaşma ve yeşil dönüşüm politikalarının yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik finansmana erişim kolaylığı sağlayacağını söyleyen Denge Gayrimenkul.

Okumaya Devam Et
Ekonomi

Turizmi Sürdürülebilir Fırsatlar ve Öneriler Şekillendiriyor

Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği’nin 2024 Bahar Şurası’nın sonuç bildirgesinde, yapay zeka destekli çözümlerin sürdürülebilir turizme olan etkileri değerlendirildi. İnsan kaynaklı.

Okumaya Devam Et