Hukuk

Sosyal Adalete İhtiyacımız Var!

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Dünya İstihdam ve Sosyal Görünüm raporunda belirtildiğine göre, 2023 itibarıyla 241 milyon işçi aşırı yoksulluk içinde yaşam.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Kanal İstanbul İmar Planı İptal Edildi

Yenişehir Rezerv Yapı Alanı (Kanal İstanbul Projesi) 1. Etabıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı imar planı değişikliği.

Okumaya Devam Et
Hukuk

COP28’de Kaçan Fırsatlar Neler?

COP28 sonrası, Paris Anlaşması’nın 6. maddesi hâlâ belirsizliğini koruyor ve küresel karbon ticareti için rehberlik edecek güçlü bir çerçeve oluşturulması.

Okumaya Devam Et
Hukuk

İnsan Hakları ya da Fosil Yakıtlarla Kol Kola İklim Zirvesi

Dünyayı bir yatırım olarak gören bir kibrin ve iktidar sarhoşluğunun ev sahipliğinde alınan sonuçlar elbette sürpriz değil. Ancak önümüzdeki dönemde.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Başkalarının Acısına Bakmanın “Sürdürülebilirliği” Üzerine

Filistin’in bağımsızlığı için mücadele veren silahlı örgütlerden biri olan Hamas’ın 7 Ekim’de masum halka yönelik düzenlediği silahlı saldırı, şiddetin politik.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Dayanışma 21. Yüzyılın Temel Değerlerinden Olmalı!

Birleşmiş Milletler, her yıl düzenlenen 20 Aralık Uluslararası İnsani Dayanışma Günü bağlamında, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na küresel işbirliği ve dayanışma ile.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Akbelen’de Zeytin Hasadına Dinamit Sesleri Eklendi

İkizköy’de zeytin hasadı devam ederken Akbelen’de dinamit patlatmaları ve maden çalışmaları sürüyor. Can güvenliklerinden endişe ettiklerini belirten İkizköy Çevre Komitesi.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Sulak Alanlarda Organize Sanayi Bölgeleri Açılamayacak

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, sulak alanlarda tarımsal üretim temelli organize sanayi bölgelerinin açılmasına izin veren maddenin iptal edilmesi yönünde.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Genç Aktivistlerin İklim Davasına Danıştay’dan Ret

Üç iklim aktivisti gencin, Türkiye’nin bilimsel bir yoldan uzak durduğu ve Paris İklim Anlaşması’nın kararlarına uymadığı gerekçesiyle açtığı davayı Danıştay.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Çatışmalara Bağlı Sivil Kayıplarında Yüzde 50’nin Üzerinde Artış

Günümüz dünyasında artan çatışmaların ve çıkan savaşların yaralayıcı etkisi, SKA 16’daki gerilemeden de anlaşılabiliyor. 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle.

Okumaya Devam Et