İklim

Yunanistan’da En Sıcak Kış: Dereceler 29,8’i Gördü! 

Yunanistan, bugüne dek kaydedilmiş en yüksek sıcaklıktaki kışını, 2023-2024 döneminde yaşadı. Afrika’dan gelen sıcak havanın da etkisiyle Yunanistan’da, Mart ayının.

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Krizi bir Hava Durumu Raporu Değil, Geleceğimiz!

Gelecek nesiller için acil iklim eylemi çağrısında bulunan Hava Durumu Çocukları (Weather Kids) kampanyası, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve The.

Okumaya Devam Et
İklim

“İklim Adaptasyonu Ölüm Kalım Meselesi”

Dünya Meteoroloji Örgütü, her yıl 23 Mart’ta, bundan 74 yıl önce kurucu sözleşmesinin yürürlüğe girdiği günü anıyor. Dünya Meteoroloji Günü’nde,.

Okumaya Devam Et
İklim

Rekor Sıcaklıklara Şubat Ayı da Eklendi!

Copernicus’tan yapılan açıklamaya göre Şubat 2024, dünya genelinde şimdiye dek kaydedilen “en sıcak Şubat” oldu. Dünya genelinde yüzey hava sıcaklığı.

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Değişikliği Karadeniz’deki Yağışları Daha Şiddetli Hale Getirdi

Kasım 2023’te, Karadeniz’de hızı saatte 120 kilometreye varan kasırga şiddetinde rüzgarlar görüldü. Yeni bir ilişkilendirme analizine göre, insan faaliyetlerinin yol.

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Yönetişimine Daha Fazla Önem Verilmeli

WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız, “Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon ulusal hedefine ulaşabilmesi için iklim eyleminin uygulanması.

Okumaya Devam Et
İklim

Olumsuz Hava Koşulları Can Kayıplarına Yol Açtı        

ABD’nin birçok bölgesinde son bir haftadır yaşanan sert hava koşulları hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hava şartlarına bağlı nedenlerle 90’dan.

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Krizi ile Mücadelede Daha Sert ve Acil Eylemler Gerekli

Dubai’de iki hafta boyunca süren ve zorlu müzakereler nedeniyle uzatılan konferansta, gezegenimizi kurtarmak için çok daha iddialı ve sağlam adımlara.

Okumaya Devam Et
İklim

İsrail Yalnızca Gazze’yi Değil İklimi de Bombalıyor!

Yapılan araştırmaya göre, savaşın ilk aylarında açığa çıkan karbon emisyonlarının, iklime karşı kırılganlığı yüksek olan 20 ülkenin bir yılda ürettiğinden.

Okumaya Devam Et
İklim

2023’te Türkiye’de Elde Edilen Çevresel Kazanımlar  

2023 yılı boyunca çevre gündeminde olumsuz gelişmelerle birlikte umut yeşerten gelişmeler de yaşandı. Verilen tepkiler sonucunda önemli bir su ve.

Okumaya Devam Et