İklim

Yeni Rapor: Türkiye 2053’te Net Sıfır Hedefine Ulaşabilir

SHURA, “2053 Net Sıfır: Türkiye Elektrik Sektörü İçin Yol Haritası” raporunu açıkladı. Rapora göre, Türkiye 2053 yılı net sıfır emisyon.

Okumaya Devam Et
İklim

Sulak Alanları Onarma Zamanı Geldi

1997’den bu yana kutlanan Dünya Sulak Alanlar Günü’nde bilim insanları son 50 yılda tüm dünyadaki sulak alanların en az %35’ini.

Okumaya Devam Et
İklim

Yeni Rapor: Afrika Son Yıllarda Daha Tehlikeli ve Daha Az Demokratik

Yeni verilere göre, Afrika kıtasında görülen ilerlemeler Covid-19, çatışmalar ve iklim krizi nedeniyle duraksadı. Rapor, Afrika’nın 10 yıl öncesine göre.

Okumaya Devam Et
İklim

Turbalık Alanlara IPCC’nin İklim Senaryoları Uygulandı: En İyi Senaryoda Dahi Yapı Bozuluyor

Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Ekoloji Ana Bilim Dalı tarafından yürütülen araştırmada, fakültenin bahçesinde yer alan 21 metrekarelik yapay turba.

Okumaya Devam Et
İklim

Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde Neler Var?

Millet İttifakı, Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı. Altılı masayı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları, seçim beyannamesi niteliğindeki metni törenle imzaladı..

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Değişikliğinin İnsan Ticareti Üzerindeki Etkileri Korkutucu Boyutlarda

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin verileri, Bangladeş’teki iklim göçmenlerinin, insan ticaretine karşı savunmasız olduğunu göstermekle birlikte Bangladeş İçişleri Bakanlığı.

Okumaya Devam Et
İklim

Edirne’deki Nehirlerin Debisi Mevsim Normallerinden Düşük Seviyede Ölçüldü

Tunca Nehri’nin kışın 100 metreküp/saniye debiyle akması gerekirken son ölçümlerde mevsim normallerinden çok düşük seviyede, 10 metreküp/saniye olarak kaydedildiği belirtildi..

Okumaya Devam Et
İklim

Türkiye’nin İlk İklim Davasında Karar Verildi

Manisa’da %98,18’i kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçı kooperatifine çıkarılan kira, vergi ve SGK primi gibi 322 bin 800 TL’lik borcun 41.

Okumaya Devam Et
İklim

Londra Büyüklüğündeki Buz Dağının Kopuş Görüntüleri Kaydedildi

Antarktika’daki Brunt Buz Sahanlığı’ndan, Londra kadar, yani 1,550 kilometrekare büyüklüğünde bir buz dağı koptu. Burada araştırmalar yürüten British Antarctic Survey.

Okumaya Devam Et
İklim

Kuraklık Konya Ovası’ndaki Obruk Oluşumunu Hızlandırıyor

Konya Ovası’nda, kuraklık ve kontrolsüz yer altı su kullanımıyla oluşan obrukların sayısının artmasından endişe ediliyor. Geçmişte daha uzun yıllar içinde.

Okumaya Devam Et