İklim

“İklime Dirençli Deniz Ekosistemleri Hayata Geçirilmeli”

Bu yaz küresel sıcaklık ortalamasında rekor seviyelere ulaşılırken deniz suyu sıcaklıklarında da rekor değerler kaydedildi. Türkiye’yi çevreleyen denizlerde yüzey suyu.

Okumaya Devam Et
İklim

Türkiye’de Sel Olasılığı İklim Değişikliği Nedeniyle 10 Kat Arttı

Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye için yapılan analiz, iklim değişikliğinin, gezegeni ısıtan insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak, şiddetli yağmurun gerçekleşme olasılığını.

Okumaya Devam Et
İklim

BM İklim Zirvesi’nde Fosil Yakıtlardan Çıkış Çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, iklim eylemsizliği nedeniyle insanlığın cehennemin kapılarını açtığını söylerken, BM İklim Hedefi Zirvesi’ne katılan liderlerin neredeyse tamamı.

Okumaya Devam Et
İklim

Uzmanlar Küresel İklim Müzakereleri Öncesinde İklim İnkarcılığına Karşı Uyarıyor

Rekor sıcaklıkların yaşandığı felaketlerle dolu bir yaz mevsiminde dahi internette iklim hakkındaki yanlış bilgiler endişe verici şekilde yayılmaya devam ediyor..

Okumaya Devam Et
İklim

BM Libya Özel Temsilcisi: “Derne’deki Durum İçler Acısı”

BM, Libya’daki sel felaketinden en fazla etkilenen Derne kentinde en az 11 bin 300 kişinin öldüğünü, 10 bin 100 kişinin.

Okumaya Devam Et
İklim

Ozon Tabakasını Koruma Günü: Ozon Tabakası İyileşiyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 tarihli Ozon Tabakasını İncelten Maddelere İlişkin Montreal Protokolü’nün imzalanmasının anısına 16 Eylül’ü “Uluslararası Ozon Tabakasını.

Okumaya Devam Et
İklim

Libya’daki Sel Felaketinde Derne Nasıl Yok Oldu?

Libya’yı vuran Daniel Kasırgası, ülkede büyük bir yıkıma yol açtı. Hükümete bağlı Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Saadettin Abdulvekil, ölenlerin sayısının 6.

Okumaya Devam Et
İklim

2023: Sıcaklık Rekorları Yılı

Küresel ölçekteki rekor sıcaklıklar bazı bölgelerde daha da keskin hissedildi. ABD’nin Arizona eyaletinde, 19 gün üst üste 43 derece ve.

Okumaya Devam Et
İklim

Climate Eye Yayın Hayatına Başladı: Orta Doğu’da İklim Eylemi ve Diplomasiye Bakış

Climate Eye, Orta Doğu’daki gerçekçi olmayan fosil yakıt anlatılarına bilimsel veriler ışığında meydan okuyor. COP28’e ev sahipliği yapan Birleşik Arap.

Okumaya Devam Et
İklim

Libya’da Sel Felaketi: Can Kaybı Artıyor, Binlerce Kişi Kayıp

Libya’nın doğusunda yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Yetkililer yağış miktarını “40 yılın en yükseği” olarak nitelendirirken binlerce kişi.

Okumaya Devam Et