İklim

İklim Değişikliği Karadeniz’deki Yağışları Daha Şiddetli Hale Getirdi

Kasım 2023’te, Karadeniz’de hızı saatte 120 kilometreye varan kasırga şiddetinde rüzgarlar görüldü. Yeni bir ilişkilendirme analizine göre, insan faaliyetlerinin yol.

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Yönetişimine Daha Fazla Önem Verilmeli

WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız, “Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon ulusal hedefine ulaşabilmesi için iklim eyleminin uygulanması.

Okumaya Devam Et
İklim

Olumsuz Hava Koşulları Can Kayıplarına Yol Açtı        

ABD’nin birçok bölgesinde son bir haftadır yaşanan sert hava koşulları hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hava şartlarına bağlı nedenlerle 90’dan.

Okumaya Devam Et
İklim

İklim Krizi ile Mücadelede Daha Sert ve Acil Eylemler Gerekli

Dubai’de iki hafta boyunca süren ve zorlu müzakereler nedeniyle uzatılan konferansta, gezegenimizi kurtarmak için çok daha iddialı ve sağlam adımlara.

Okumaya Devam Et
İklim

İsrail Yalnızca Gazze’yi Değil İklimi de Bombalıyor!

Yapılan araştırmaya göre, savaşın ilk aylarında açığa çıkan karbon emisyonlarının, iklime karşı kırılganlığı yüksek olan 20 ülkenin bir yılda ürettiğinden.

Okumaya Devam Et
İklim

2023’te Türkiye’de Elde Edilen Çevresel Kazanımlar  

2023 yılı boyunca çevre gündeminde olumsuz gelişmelerle birlikte umut yeşerten gelişmeler de yaşandı. Verilen tepkiler sonucunda önemli bir su ve.

Okumaya Devam Et
İklim

2023’te Türkiye’de Yaşanan Çevresel Felaketler

2023 yılında dünyada ve yurdumuzda çeşitli çevresel felaketler yaşandı. Türkiye geçen yılın Şubat ayında, merkez üsleri Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan.

Okumaya Devam Et
İklim

Türkiye’nin Pasif-Agresif İklim Politikasına Sorular!

Türkiye’nin COP28’deki müzakerelerindeki tutumu oldukça gizemliydi. Büyük bir sessizlik ve hiçbir işe yaramayacağı açık olan ve adil de olmayan bir.

Okumaya Devam Et
İklim

(Yenilenebilir Enerji x 3) + (Enerji Verimliliği x 2) = +1,5°C

Rapora göre, 2derece sıcaklık artışına ulaşmak için 2030 yılına kadar salımların %28; 1,5 derece artış için ise %42 oranında azaltılması.

Okumaya Devam Et
İklim

ekoIQ’nün 109. Sayısı Yayında: COP28 Kazanım mı Hezimet mi?

Türkiye iklim politikalarında da ve ona bağlı olarak enerji politikalarında da rasyonel dışı bir zemine kaymış durumda. Bir yandan kömürlü.

Okumaya Devam Et