Kent

Yeni Rapor: Doğa ile Uyumlu Kentler İnşa Edilmedikçe Çevresel Sorunlar da Artacak

WWF-Türkiye’nin, 29 Mart 2023’de düzenlediği Yeşil İyileşme Forumu, Türkiye’de yakın zamanda meydana gelen depremlerin ardından yaşanan felaketin yıkıcı etkilerinin azaltılması.

Okumaya Devam Et
Kent

Prof. Dr. Naci Görür: “Deprem Dirençli Kentler Yapmak Hiç Zor Değil”

Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği, “Ülkemizde Deprem ve Depreme Dirençli Kentler” konulu seminerde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci.

Okumaya Devam Et
Kent

“Kahramanmaraş Depremlerinin Ekonomik Maliyeti 150 milyar Dolara Kadar Gidebilir!”

İktisatçı-Yazar ve Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, “Türkiye’ye depremlerin direkt ve dolaylı maliyeti 100 – 120 milyar doları bulacak. Belki.

Okumaya Devam Et
Kent

Kadıköy Çevre Festivali, Kentsel Dirençliliğe Dikkat Çekiyor

“Kentsel Dirençlilik – Doğaya Emek Ver!” temalı Kadıköy Çevre Festivali 2023’de çevre dostu şehirlerin inşası, sürdürülebilir bir gelecek yolunda atılacak.

Okumaya Devam Et
Kent

“Ortak Akıl-Antakya Platformu” Tüm Şehirlerimiz için Yol Haritası Sunacak

6-20 Şubat 2023 tarihli depremlerde büyük hasar alan Antakya’nın yeniden canlandırılmasına katkı koymak amacıyla kurulan “Ortak Akıl-Antakya Platformu” hazır çözümler.

Okumaya Devam Et
Kent

Şehirlerimizi Nasıl Yeniden Yapılandıracağız?

Depremzedelerin barınma gereksinimlerinin hızla giderilmesi çok önemli olmakla birlikte depremde yıkılanlara yalnızca bina, konut olarak bakılması da doğru değil. Mahalleler,.

Okumaya Devam Et
Kent

Doğa için İyi Olan, İnsan için de İyidir

Ekosistemin, yaşam alanlarının, şehirlerin sürdürülebilirliğini sağlamak, sistemin bir unsuru olan insan türünün sürdürülebilirliği için de olmazsa olmaz bir şarttır. Çünkü.

Okumaya Devam Et
Kent

Deprem ve Acılardan Öğrenmeyi Bilen Bir Ülke: Şili

Şili 1939’dan bu yana yaşadığı her depremden, tsunamiden ders çıkarttı ve bu derslerin çıktılarını uygulamak için politik irade çeşitli adımlar.

Okumaya Devam Et
Kent

Depremin Ardından Yine Ormanlar Saldırı Altında

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay, yeniden kurulacak kentlerde yalnızca deprem dirençli alanlara odaklanmanın doğru bir yaklaşım.

Okumaya Devam Et
Kent

Şehirleşme ve İklim: Hatalarımızdan Çıkarılacak Çok Ders Var

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden Prof. Dr. Osman Balaban; bir kentin sağlıklı, nitelikli, sürdürülebilir ve yaşanabilir.

Okumaya Devam Et