Sağlık

İzmir Zehirsiz Kent Olma Yolunda İyi Niyet Belgesi’ni İmzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buğday Derneği’nin yürüttüğü Zehirsiz Kentler Kampanyası’nın talepleri doğrultusunda İyi Niyet Belgesi’ni imzaladı. Böylelikle tüm canlıların yaşamını tehdit.

Okumaya Devam Et
Sağlık

Sağlık Sektörü İklim Klinikleri Açabilir mi?

Önlenebilir ölümleri, kaybedilmiş yılları azaltmak ve kaliteli yaşam süresini uzatmak mümkün ve de gerekli ancak bu sadece sağlık sektörünün sorumluluğu.

Okumaya Devam Et
Sağlık

HEAL: Türkiye 2030’a Kadar Kömürden Çıkarak 3,1 trilyon TL’lik Sağlık Harcamasını Engelleyebilir

Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’in yayımladığı 2030 Kömürden Çıkışın Türkiye İçin Sağlık Faydaları başlıklı araştırmasına göre, kömürle çalışan elektrik santralları.

Okumaya Devam Et
Sağlık

Yeni Rapor: Hava Kirliliği ile İklim Değişikliği Birbirini Tetikliyor

TSKB Ekonomik Araştırmalar’ın hazırladığı “Hayat Bir Nefes Derinden” başlıklı raporda, küresel bir sorun olan hava kirliliğinin insan sağlığına, ekosisteme, iklime.

Okumaya Devam Et
Sağlık

Türkiye’deki Ailelerin Yüzde 87’si Hava Kirliliğinden Kaygı Duyuyor

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü’nde Temiz Hava Hakkı Platformu ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) işbirliği ile gerçekleştirilen “Türkiye’de.

Okumaya Devam Et
Sağlık

Plastik İçeren Bebek ve Çocuk Ürünleri Tehlike Oluşturuyor

Oyuncakların yanı sıra bazı bebek ve çocuk ürünlerinin yapımında plastik türevi PVC maddesinin kullanılabildiğini belirten uzmanlar, bu ürünlerin hem insan.

Okumaya Devam Et
Sağlık

Hava Kirliliği: AB Milyonlarca Yaşamı Kurtarma Şansını Kaçırıyor

Avrupalı sağlık ve çevre örgütleri, hava kirletici maddeler için önerilen yeni limit değerleri, DSÖ kılavuz değerlerini sağlamadığı için eleştiriyor. Hava.

Okumaya Devam Et
Sağlık

Lancet Raporu: Temiz Enerjiye Yatırım 1 Milyonun Üstünde İnsanın Hayatını Kurtarabilir

Yeni bir rapor, temiz enerjiye yatırım yaparak hava kalitesinin iyileştirilmesinin yılda 1,3 milyon hayat kurtaracağını ortaya koyuyor.  Lancet Sağlık ve.

Okumaya Devam Et
Sağlık

İklim Krizinin Farklı Yan Etkileri

Bireysel boyutta yaşadıklarımızın, aslında tüm toplumda hatta tüm gezegende ortak bir problem olduğunu bilmemiz önemli.  YAZI: Aynur KOLBAY HÜLYA, MarjinalSosyal.

Okumaya Devam Et
Sağlık

İklim Değişikliği Etkisi Altında Sağlıklı Bir Toplumda Yaşama Çabası: İklime Duyarlı Sağlık Uyumu

Azaltım faaliyetlerinde kaybedilen zaman, uyum faaliyetlerinin hızını artırarak kazanılabilir. İklime duyarlı sağlık politikaları, bu politikaları esas alan liderler, yeniden yapılandırılan sağlık sistemleri,.

Okumaya Devam Et