Teknoloji

“İnsanlık ve Gezegenimiz” için Yarışan Gençler Kazandı

Solve for Tomorrow yarışmasının final bölümünde, farklı bilimsel yöntemleri ve teknolojik araçların kullanımını öneren ve toplum sağlığı, çevre ve atık.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Dijital İnovasyon Çevre Koruma Çabalarını Farklılaştırıyor

Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nün 2024 yılı teması “Dijital İnovasyon ve Sürdürülebilir Kalkınma” olarak belirlendi..

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Yapay Zeka, Sürdürülebilirlik Gündeminde “Gıda” mı, Yoksa “Zehir” mi?

Gezegenin fiziksel sınırlarını aştığımız ve artan çevresel endişeler duyduğumuz bu zamanda, sürdürülebilir kalkınma yolunda hızlanmamız, aksiyon almamız gerekli. Bu kritik.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Kız Çocuklarının “Lider” Kadın Rol Modellere İhtiyacı Var!

Sürdürülebilir kalkınmanın temel bileşenlerinden biri de istihdamda toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması. Teknoloji dünyasında bu soruna dikkat çekmeyi hedefleyen Bilgi ve.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Yapay Zeka Çağında Veri Kooperatifleri

Veri kooperatifleri, sadece teknolojik gelişmelerin değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal adaletin de önemli bir parçası olabilir. Kooperatif ekonomileri; demokratik.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Sürdürülebilirlik İletişimi için Sosyal Medya

En etkili ve hızlı ortamımız, ötesinde en uygun maliyetli iletişim aracımız, kuşkusuz sosyal medya. GenZ gibi bu dünyaya doğmuş, diğer.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Demokratikleştirilmiş Verilerle Üretim Operasyonlarını İyileştirmenin 9 Yolu

Masa başı çalışanların operasyonel verimlilikte hayati rol oynadığı aşikâr. Verilerin demokratikleştirilmesi, yani daha geniş kesimlerce tüketilebilecek hale getirilmesi, asıl kullanıcıları.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

E-ticarette Yeşil Dönüşüm

Karbon emisyonunu düşürmeyi amaçlayan bir alışveriş sitesi olarak kurulan AZKarbon’da çevre dostu ürünlerin satışının yanı sıra dijital bir yeşil dönüşüm.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası, Uzay Çağı’nda Girişimcilik

Birleşmiş Milletler, uzay araştırmalarının etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla koordinasyon ve işbirliğini sağlama yolunda adımlar atıyor. BM Genel Kurulu, 6.

Okumaya Devam Et
Teknoloji

Yapay Zeka ile Su Kirliliği Engellenecek

İngiltere’nin güneybatısındaki kıyı beldesinde, su kirliliğini önlemeye yardımcı olmak için yapay zeka kullanılacak. Yazı: Jonah Fisher Çeviri: Aslı ATAKAN İngiltere’nin.

Okumaya Devam Et