#ekoIQ Sağlık Susuzluk Yüzünden Çocuklar Okula Gidemiyor
Sağlık

Susuzluk Yüzünden Çocuklar Okula Gidemiyor

Somali’nin özellikle ayrılıkçı bölgesi Somaliland’da yoğun bir kuraklık ve susuzluk yaşanıyor. Aileler okul ve üniforma ücretlerini ödeyemiyor.

Kuraklık ve susuzluk sorunlarının en çok etki ettiği ülkelerin başında gelen Somali’de çocukların eğitim alma imkanları gittikçe sınırlı hale geliyor. Somaliland bölgesinde yoksulluktan kaynaklı ulaşım sorunları yaşanırken, beslenme ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrenciler okulu terk etmek zorunda kalıyor.

Kendisine mikrofon uzatılan ilkokul çağında bir öğrenci olan Hamda, kuraklık arttığında artık içecek su bulmanın imkansız hale geldiğini söylüyor ve ekliyor: “Hayvanlar açlıktan ölmeye başlıyor.” Hamda’nın ifadelerine göre bu durumda okulların kapanması kaçınılmaz, çünkü komşuları su aramaya gitmek zorunda kalıyor.

Kuraklık Kadar Yoksulluk da Etkiliyor

Yetersiz beslenmenin sağlık sorunlarına neden olduğu Somali’de öğrenciler beslenme olarak çoğu zaman okulda hazırlanan besin değeri düşük gıdalar tüketmek zorunda kalıyorlar. Okul müdürü Khadar, çocukların okula geldiklerinde de açlıktan ders gününü tamamlayamadan evlerine döndüklerinden söz ediyor.

Tv5Monde’un haberinde yer alan bilgilere göre; kuraklığa bağlı artan yoksulluktan dolayı aileler çocukların üniforma gibi okul masraflarını karşılayamayacak duruma geldi. Dünya genelinde eğitime destek olma amacıyla hareket eden Eğitim İçin Küresel Ortaklık (GPE) bölgede 300 kadar okulda beslenme yardımı yapıyor fakat bölgenin kalkınması, açlık ve susuzluğun giderilmesi için küresel güçlerin ve sermaye sahiplerinin daha istikrarlı politikalarla bölgeye destek olması gerekiyor.

About Post Author