Araştırma

Halkın Hayatını Kaybettiği Savaşları Petrol Şirketleri Kazanıyor!

Sivil toplum örgütü Global Witness’a göre, dünyanın en büyük beş petrol şirketi Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana milyarlarca dolarlık kâra.

Okumaya Devam Et
Sivil Toplum

Daha Adil, Sürdürülebilir ve Dayanıklı Tarım-Gıda Sistemleri için Kooperatifleri Geri Almak

Kooperatiflerin üretim ve yeniden dağıtım fonksiyonu ve pazarlama stratejileri ortakların ve yerel toplulukların ihtiyaçları ve çok taraflı etik karar odakları.

Okumaya Devam Et
Kültür

Tamam da Ayının Orada Ne İşi Var? Paramparça Filmler ve Köpekler

İnsan faktörünün doğa ve doğanın bir parçası olarak kalabilmiş canlılar için ne denli bir cehennem yarattığını tahlil etmek güç değil.

Okumaya Devam Et
Araştırma

Türkiye Mutsuz Bir Ülke!

Türkiye, Avrupa’da yaşam memnuniyetinin en düşük olduğu iki ülkeden biri. 2015 yılına kadar üniversite mezunları ilköğretim/ortaokul veya altı eğitim seviyesine.

Okumaya Devam Et
Özel Sektör

Dikkat! Kaygan Zemin: Güven Neden Eriyor?

Raporda sıkça vurgulanan güvensizlik eğilimini tersine çevirmek, bir diğer deyişle şapkadan tavşan çıkarmak, güven sıralamasındaki en avantajlı konuma sahip olan.

Okumaya Devam Et
Kültür

“Kooperatifler, Yeni ve Dayanışmacı Bir Ekonomi için Alternatif Oluşturuyor”

Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Açık Radyo’da “Yeni nesil kooperatifler” üzerine “Birlikte Üretiyoruz” başlıklı bir program hazırlayan Gökçe Türkmen ve.

Okumaya Devam Et
Biyoçeşitlilik

Sulak Alanların Kaybı İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor

Biyoçeşitlilik, tatlı suyun kullanılabilirliği, iklim krizinin etkilerinin hafifletilmesi ve bu etkilere uyum sağlanmasında kritik önem arz eden sulak alanlar, büyüyen.

Okumaya Devam Et
Gıda

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Kooperatiflerin Sürdürülebilir Kalkınmaya Katkıları

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak için tarımın daha verimli, adil ve çevre dostu bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu noktada da, tarımda.

Okumaya Devam Et
Sağlık

“Güneş’in Patentini Alabilir misiniz?”

İnsanlık olarak uzun zamandır bir tercihin şafağında oyalanıyoruz. Ya ‘Bu aşının patenti kime ait?’ diye soran muhabire ‘Tüm insanlara, Güneş’in.

Okumaya Devam Et
Hukuk

Sosyal Adalete İhtiyacımız Var!

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün Dünya İstihdam ve Sosyal Görünüm raporunda belirtildiğine göre, 2023 itibarıyla 241 milyon işçi aşırı yoksulluk içinde yaşam.

Okumaya Devam Et