#ekoIQ Kültür Ulu Çınar, Dayanışmaya Davet Ediyor!
Kültür

Ulu Çınar, Dayanışmaya Davet Ediyor!

Cendere Sanat Müzesi’nde 21 Nisan’a kadar görülebilecek “Ağaçlar Konuşunca” sergisi,  yapının bahçesinde yer alan 395 yaşındaki ulu çınarın bilgeliğinden ve kentsel müştereklerden ilham aldı. Dünyalı bir varlık olmanın temelinde birbiriyle dayanışmanın da yer aldığını savunan sergi, bu dayanışmanın hiçbir zaman yalnızca insanlar arasındaki ilişkilerle sınırlı kalamayacağının altını çiziyor.

Ekim 2022’de kapılarını açan Cendere Sanat Müzesi, bahçesindeki 395 yaşındaki ulu çınardan esinle “Ağaçlar Konuşunca” başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Derya Yücel, Ebru Yetişkin, Esra Aliçavuşoğlu ve Marcus Graf’ın üstlendikleri sergi, 21 Nisan’a kadar görülebiliyor.

Müşterek Düşünme ve Yaşama Biçimi

Sergi, dünyalı bir varlık olmanın temelinde birbiriyle dayanışmanın da yer aldığını ve bu dayanışmanın ise hiçbir zaman sadece insanlar arasındaki ilişkilerle sınırlı kalamayacağını iddia ediyor. Günümüzde insanlar, ağaçlar, dereler, hayvanlar, bitkiler, mineraller, kültürel miraslar ve makinelerin giderek birbirine benzer kaderleri paylaştığı daha çok tartışılıyor. Donna Haraway’in ifadesiyle, bugün “yoldaş türler” giderek birbirleriyle hayati ilişkiler, anlatılar ve b(ağ)lar kuruyor. Sergi, artık bizi ve diğer türleri bir beladan ve felaketten diğerine sürüklemeyen bir müşterek düşünme ve birlikte yaşama biçimi bulmayı amaçlıyor.

“Müşterekler Lehine” Uzlaşı

Çok disiplinli bir karma sergi olan Ağaçlar Konuşunca, birbirinden farklı sesleri, hikayeleri ve kolektif ifade biçimlerini duyabilme ve tanıyabilme yetisini güçlendirmeye yönelik bir çağrı olarak tasarlandı. Çeşitli ve bilmediğimiz dillerle, buluntu seslerle, karşılaşmadığımız bilgilerle, spekülatif kurgularla, tanıdık olmayan yüzlerle ve tuhaflıklarla ilişki kurabilme olanaklarını çoğaltmak ve “müşterekler lehine” uzlaşmanın yollarını keşfetmek, bugün daha demokratik bir toplum arzusunun günümüzdeki yankısı olarak karşılık bekliyor.

Sergiye katılan sanatçıların isimleri şöyle: Alican Okan, Ardan Özmenoğlu, Ayşegül Karakaş, Azade Köker, Balkan Karışman, Bilal Hakan Karakaya, Burçin Başar ,Cevdet Mehmet Kösemen, Esra Özdoğan, Evren Erol, Gözde İlkin, Ilgın Seymen, İsmail Eğler, Meltem Şahin, Mert Acar, Murat Germen, Nalan Yırtmaç , Sanem Tufan, Seçil Büyükkan, Sinem Dişli, Sokak Otları (Kerem Ozan Bayraktar), Tayfun Erdoğmuş, Uğur Bişirici, Uğur Engin Deniz, Umut Erbaş ve Yusuf Aygeç.

About Post Author