Hukuk

13. Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kaldı

cumhurbaşkanlığı seçimi

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri, adayların yeterli oy oranını sağlayamaması nedeniyle ikinci tura kaldı.İkinci tur oylamasında en yüksek oy alan iki aday olarak Cumhur İttifakı‘nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı‘nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

Türkiye, Cumhurbaşkanı adayları; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan arasından 13’üncü Cumhurbaşkanı için seçimini yaptı. Seçmenler, 191 bin 884 sandıkta oylarını kullandı. Saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

Yeterli Oy Çoğunluğu Sağlanamadı

Sonuçlara göre yeterli oy çoğunluğu sağlanamadı. Buna göre 28 Mayıs Pazar günü ikinci tur oylama yapılacak. En yüksek oy alan iki aday olarak Cumhur İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak. Bu oylamada salt çoğunluk aranmayacak. İkinci turda 18 yaşını dolduran 47 bin 523 seçmen oy kullanma hakkını kazanacak.

Kılıçdaroğlu: “Değişim Talebi %50’nin Üzerindedir”

Millet İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, oy sayımları sürerken yaptığı açıklamada, “Katılım oranının %90’a yaklaşması ve sürecin demokratik olgunluk içinde sürdürülmesi memnuniyet vericidir. Erdoğan bütün iftira ve hakaretlerine rağmen beklediği sonucu alamamıştır. Hiç kimse oldu bitti’ye heveslenmesin. Seçim balkonda kazanılmaz. Milletimiz ikinci tur diyorsa başımızın üstüne. Bu seçimi mutlaka ve mutlaka ikinci turda kazanacağız. Herkes bunu görecek” dedi.

“Erdoğan toplumdan beklenen güven oyunu alamamıştır” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Değişim talebi %50’nin üzerinedir. Biz önümüzdeki 15 gün boyunca Türkiye için milletimizle beraber bu ülkeye hakkı, hukuku, adaleti getirmek için her türlü mücadeleyi yapacağız. Halkımız emin olsun mutlaka kazanacağız ve bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz.”

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise, Yüksek Seçim Kurulu önünde yaptığı açıklamada, “Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimde seçilememiştir. Genel başkanımız da ikinci tura kalmıştır. Esas seçim şimdi başlıyor” dedi.

Erdoğan Balkon Konuşması Yaptı

Cumhur İttifakı‘nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, oy sayımı henüz tamamlanmamışken bir balkon konuşması yaptı. “Bütün bu maratonun neticesini bu akşam sizlerle yaşıyoruz. Birileri mutfakta biz de balkonda” diyen Erdoğan, “Ülkemiz 14 Mayıs seçimleriyle bir demokrasi şölenini daha alnının akıyla tamamlamıştır. Henüz kesin sonuçlar belli olmamakla beraber açık ara önde bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan şunları söyledi: “Hem yurt içi oyların gayri resmi sonuçlarının belli olmasının hem yurt dışı oylarının sayımının biraz daha vakit alacağı anlaşılıyor. Biz fersah fersah geride olduklarını kendilerinin de bildiği tabloyu öndeyiz diye anlatarak milleti bir kez daha muhtemelen son kez kandırmaya çalışanlar gibi değiliz. Biz milletimize karşı hep harbi ve hasbi olduk. Bugün de seçimde açık ara önde olduğumuzu biliyor ancak sonucun tam oranlarıyla ne şekilde tecelli ettiği, henüz resmen önümüze gelmediği için milli iradenin tezahürünü bekliyoruz. Sonucu beklerken sizlerin buradaki sevgisine mukabele etmek için geleneksel balkon konuşmamızı şimdiden yapalım dedik.”

Rekor bir katılımla sandık başına giderek oy kullanan yurttaşlara teşekkür eden Erdoğan, “Kazanan seçim tablolarının göstereceği rakamların ve oranların ötesinde tartışmasız bir şekilde ülkemiz olmuştur, milletimiz olmuştur. Türkiye milli iradenin üstünlüğüne olan bağlılığıyla vatandaşlarının siyasi tercihindeki özgürlüğüyle dünyanın önde gelen demokrasileri arasında yer aldığını bir kez daha ispatlamıştır. Bu gerçeği seçimlere katılım oranının rekoruyla gösterdik. Dünyada benzeri yok. Tarihimizin en yüksek katılımlı seçimlerinden birini yaşadık. Bu gerçeği milletimizin tercihini huzur içinde sandığa yansıtmasıyla gösterdik. Kayda değer hiçbir üzüntü verici hadise yaşanmadan bu seçimi tamamladık. Bu gerçeği tüm parti temsilcilerinin gözetimi altında yürütülen seçim süreci ve sonuçlarının şüphesiz oluşuyla gösterdik” dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “CHP yöneticileri ve bazı belediye başkanlarının tamamen kendi iç hesaplaşmalarının ürünü feveranları bu gerçeği değiştirmiyor. Ülkemiz hem siyasi hak ve özgürlüklerin kullanımı hem seçim sisteminin güvenirliği bakımdan dünyaya örnek olacak işleyişe sahiptir. Kimsenin bu güzel tabloyu kendi kısır siyasi hesapları için bozmaya hakkı yoktur. Siyasi hayatımız boyunca istisnasız her zaman milli iradenin kararına; yani sizin kararınıza saygı duyduk. Bu seçimde de saygı duyuyoruz. Bundan sonraki seçimlerde de saygı duyacağız.”

Oğan: “Seçim Çalışmalarını Doğrudan Etkileyecek Bir Konuma Geldik”

ATA İttifakı‘nın cumhurbaşkanı adayı ve %5’i geçen oyuyla seçimin kilit ismi olan Sinan Oğan, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento Seçimleri kapsamında oy sayımı devam ederken ikinci tura ilişkin açıklamalarda bulundu. “Bundan sonra zorlu bir süreç bizi bekliyor” diyen Oğan, şunları dile getirdi: “Bugün Türkiye’deki seçim çalışmalarını doğrudan etkileyecek bir konuma geldik. Önümüzdeki bir, iki gün içinde hızlı bir şekilde ATA İttifakı genel başkanlarıyla toplantı yapacağım, tabanımızla görüşmeler yapacağım Buna göre de bir netice belirleyeceğiz. Bu neticenin durumuna göre de yol haritamızı ortaya çıkaracağız. Türkiye’nin asla bir krize düşmesine müsaade etmeyeceğiz.”

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri‘nin resmi olmayan sonuçlarına göre TBMM‘ye giren 600 isim belli oldu.

AA’nın açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre; Cumhur İttifakı yüzde 49.37 oy oranıyla 321 milletvekili çıkarırken Millet İttifakı yüzde 35.19 oy oranıyla 213 vekil çıkardı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yüzde 10.52 oy oranıyla Meclis’e göndereceği vekil sayısı ise 66.

Partilere göre Meclis’e giren vekil sayısı ise şöyle:

AK Parti: 266

CHP: 169

Yeşil Sol Parti: 62

MHP: 50

İYİ Parti: 44

Yeniden Refah Partisi: 5

TİP: 4

About Post Author