Video

23 Nisan’da #Geleceğeİlham Özel: Çocuklar, Gençler ve İklim Krizi

Atatürk’ün bir ülkeyi miras bıraktığı çocuklarımıza acaba bugün biz nasıl bir dünya bırakıyoruz? Türkiye, çocuklara ve gençlere 23 Nisan ve 19 Mayıs ile iki özel gün ve bayramı hediye eden tek ülke. Bu iki özel gün, Cumhuriyet’in ve kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonunun önemli birer göstergesi.

Çocuklarımız ve gençlerimiz, bugün küresel çapta büyük bir sorun olan iklim kriziyle karşı karşıya. Bugün herkes iklim krizinin etkilerini yaşıyor ve büyük oranda etkileniyor. Ancak çocuklar ve gençlerin önünde uzun bir hayat var ve iklim krizinin etkileri onlar izin uzun yıllar devam edecek. Üstelik iklim krizine neden olan üretim- tüketim biçimi ve kararları onları eserleri değil. Ve biz yetişkinler onlara hiçbir sorumlulukları olmayan ama hayatları boyunca yaşayacakları bir sorunu miras bırakıyoruz.

İşte bu önemli konuyu iki değerli konuğumuzla konuştuk. İklim kriz konusundaki çalışmalarıyla son bir iki yılda dikkatleri üzerine çeken, çalışmalarıyla bu alana yeni bir soluk getiren Yuvam Dünya’nın kurucusu Kıvılcım Kocabıyık. Ve iklim krizi karşısında Türkiye’de harekete geçen genç arkadaşlarımızdan biri olan Alisa Salıcı.

About Post Author