Hukuk

Adalet Tecelli Etmedi: Eros’un Katili Serbest!

Başakşehir’de Eros isimli kedinin ölümüne neden olan olayın davası bugün, Küçükçekmece 16. Asliye Mahkemesi’nde görüldü. Halka açık gerçekleştirilen duruşmaya sivil toplum kuruluşları ve hayvanseverler yoğun katılım gösterdi. Duruşmaya katılmak isteyenlerin izdiham oluşturması nedeniyle mahkeme başkanı duruşmanın konferans salonunda yapılmasına karar verdi. Davadan tutuklama kararının çıkmaması ise büyük tepkiye yol açtı.

1 Ocak’ta meydana gelen, Başakşehir’de Eros isimli kedinin ölümüne neden olan olayda İbrahim Keloğlan hakkında Küçükçekmece 16. Asliye Mahkemesi tarafından 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Verilen ceza “iyi hal indirimi” uygulanarak 1 yıl 3 aya düşürülüp hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Kedi Eros ile ilgili mahkeme kararı büyük yankı uyandırdı ve Keloğlan hakkında verilen ceza büyük tepki topladı. Sosyal medyadaki tepkilerin yanı sıra change.org.tr üzerinden başlatılan kampanyaya ise 250 bine yakın kişi imza verdi. Karara İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi de itiraz etti.

Sanığın gerçekleştirdiği eylemin niteliği ve ağırlığı dikkate alındığında sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi cezadan muaf tutulması sonucunu doğuracağından usul ve yasaya aykırı görülerek itirazın kabulüne karar verildi. Kedi Eros’un davası ise bugün (13 Mart 2024) Küçükçekmece Adalet Sarayı’nda görüldü.

Halka açık gerçekleştirilen duruşmaya sivil toplum kuruluşları ve hayvanseverler yoğun katılım gösterdi. Duruşmaya katılmak isteyenlerin izdiham oluşturması nedeniyle mahkeme başkanı duruşmanın konferans salonunda yapılmasına karar verdi.

Mahkemede, 4 dakikadır konuştuğunu hatırlatan Eros’un avukatı, “Ne kadar uzun bir süre değil mi? Katil, kediyi 6 dakika tekmeledi” dedi.

Dava hakkında bilgi aktaran Avukat İlke Acar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tüm tepkilere karşın İbrahim Keloğlan’ın serbest kaldığını belirtti.

Change.org tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada ise “Tutuklama yok! İyi hal indirimi var” denilerek “Eros’u işkenceyle öldüren İbrahim Keloğlan’a önce 3 yıl, ardından iyi hal indirimi uygulanarak 2 yıl 6 ay ceza ve yurt dışı yasağı verildi. 3 yılın altında olduğu için tutuklanmayacak” ifadelerine yer verildi. Ayrıca, açıklamada karara itiraz edileceği ve İbrahim Keloğlan’ın tutuklanması için imza kampanyasının süreceği de vurgulandı.

About Post Author