Kent

AFAD: “Depremlerde Yerkabuğunda 7,3 Metrelik Yer Değişimi Oldu”

deprem

AFAD, sahadan gelen bilgiler ışığında Maraş merkezli depremlerde yer kabuğundaki yer değiştirmelerin 7,3 metre kadar olduğunun belirlendiğini açıkladı. AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Yaklaşık 7,5 metre civarındaki deformasyon, bizim son 2 bin yılda yaşadığımız ve bir deprem sonucunda ortaya çıkan en büyük deformasyona karşılık geliyor” dedi.  

17 Şubat itibarıyla can kaybının 38 bin 44 olarak açıklandığı Kahramanmaraş merkezli depreme dair yeni bilgiler paylaşıldı. AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin, Anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük depremlerden olduğunu söyledi.

Bu iki depremin toplam etki süresinin 2 dakikalık zamana yayıldığını belirten Tatar, “Yer kabuğu 2 dakikalık süre boyunca her iki deprem sırasında çok ciddi şekilde sarsıldı. Her iki depremin derinliği 8,5 ile 10 kilometre arasında değişiyor. Yer kabuğunda 3-4 metreye varan yer değiştirmelerin, dün sahadan gelen bilgiler ışığında 7 metre 30 santime kadar olduğu bilgisi var. Yaklaşık 7,5 metre civarındaki deformasyon, bizim son 2 bin yılda yaşadığımız ve bir deprem sonucunda ortaya çıkan en büyük deformasyona karşılık geliyor” dedi.

“Doğu Anadolu Fay Zonu Üzerindeki 5 Ayrı Parça Kırıldı”

Doğu Anadolu fay zonu üzerindeki 5 ayrı parçanın deprem sonucu kırıldığını ifade eden Tatar şunları söyledi: “Bu depremin yüzey kırığı, sahada yapılan şu ana kadarki çalışmalara göre hemen Hatay’ın kuzeyinden başlayıp Hassa, Kırıkhan şeklinde devam edip, oradan Pazarcık, Gölbaşı ve kuzeydoğuya doğru devam ediyor. Doğu Anadolu fay zonunun kırılan parçaları; Amanos, Gölbaşı Pazarcık, Erkenek, Çardak Göksun segmentleri olarak belirtilebilir.

Şu ana kadar baktığımızda toplam artçı sayısı 3 bin 858. Bu çok ciddi bir rakam. Şu an konuştuğumuz dakikalarda bile artçı sayılarının 3 bin 900’ü aştığını söyleyebiliriz. Bunların 3 ile 4 arası büyüklükte olanlarının sayısı 1253. 4 ile 5 arası büyüklükteki artçı sarsıntıların sayısı 394. 5 ile 6 arası büyüklükteki artçı sarsıntıların sayısı ise 38. Bundan üç ay önce meydana gelen İzmir depreminin büyüklüğü 4,9; daha sonra Düzce’de meydana gelen depremin büyüklüğü 5,9’du. Bu 2 büyük depremden sonra çok sayıda İzmir ve Düzce depremi büyüklüğünde artçı sarsıntılar yaşıyoruz.”

“Depremler 110 bin Kilometrekarelik Alanda Etkili Oldu”

Depremlerin 110 bin kilometrekarelik alanda etkili olduğunu aktaran Tatar, “Bu depremler birçok Avrupa ülkesinin yüz ölçümünden daha büyük. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Halen bölgede çok sayıda yıkılmamış ağır hasarlı ya da orta hasarlı binalar var. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu binalardan uzak durması çok büyük önem taşıyor. 4 ve üzeri veya 5 ve üzeri meydana gelebilecek artçı sarsıntıların sonrasında özellikle yıkılmamış olan binalarda da yıkımlar gerçekleşebilir. Buralardan vatandaşlarımızın uzak durmasında çok büyük yarar var. Bu iki deprem sonucunda yer kabuğunda şu ana kadar elde edilen gözlemlere göre 400 kilometrenin üzerinde bir yüzey kırığının oluştuğunu biliyoruz. Ortaya çıkan enerji çok büyük. Baktığınızda kabaca 30 katrilyon jul enerjinin açığa çıktığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

About Post Author