Hukuk

Agrobay İşçileri Seslerini İstanbul’dan da Duyurdu

agrobay

İzmir’in Bergama ilçesinde faaliyet gösteren Agrobay’da çalışan ve sendikalı oldukları için tazminatsız işten atılan Tarım-Sen üyesi işçiler, İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısında seslerini duyurmaya çalıştı.

Kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden işten atılan Agrobay işçileri, direnişlerinin 30. gününde seslerini İstanbul’dan duyurmaya çalıştı. Bayburt Grup’a bağlı, İzmir Bergama’da bulunan Agrobay Seracılık’ta çalışan ve Tarım Sendikası’na (Tarım-Sen) üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 40 işçi, kurum önündeki eylemlerinin ardından İstanbul’da bir basın açıklaması yaptı.

“İşçiler Devamlı Isıtılan Yerde, 80 Derece Sıcakta Çalıştılar”

30 gündür direnişte olan Agrobay işçilerinin Alman Konsolosluğu önündeki basın açıklamasına katılan Türkiye İşçi Partisi Sözcüsü Sera Kadıgil şunları söyledi: “Devamlı ısıtılan yerde, 80 derece sıcakta çalışan bu insanlara yıllarca bir su bile verilmemiş. Yüksekten düşmeleri rapor edilmiyor. Orada çamaşır suyuyla temizlik yaptırmışlar, hepsi astım hastası. Hiçbir sağlık güvenceleri yok, sigortaları, maaşları doğru düzgün yatmamış. Kadın işçiler, ifadelerinde ‘Günde bir kez tuvalete gitme hakkımız vardı, ikinciye gidince kızıyorlardı’ diyorlar.”

İşçilerin bütün bunlardan dolayı sendikaya üye olduklarını, üye oldukları için de işten atıldıklarını ifade eden Kadıgil, “Üstüne üstlük bir maaşları, tazminatları içeride. Bu yüzden Bayburt Group’a bağlı Agrobay serası önünde direniyorlar” dedi.

Cumhuriyet’in haberine göre, ürettikleri domateslerin ihraç edildiği ülkelere seslenen işçiler adına söz alan Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz, yaşanan sürece ilişkin hazırladıkları raporu Agrobay ile iş yapan herkese ileteceklerini söyledi.

“Fabrikadaki Çalışma Koşulları İnsanca Değil”

Eyleme katılan işçilerden Şirin Yıldırım, fabrikadaki çalışma koşullarının insanca olmadığını, işverenin haftada bir gün tatili bile çok gördüğünü, zaman zaman üç hafta izin yapmadan çalıştıklarını anlattı. Yıldırım, “Buna rağmen ücret kesintisiyle de karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Ayten Yıldız da çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikaya üye olduklarını ve bu nedenle işten atılan ilk kişi olduğunu vurgularken 11 yıllık işçi Behice Karabulut ağır koşullar nedeniyle sağlık sorunları yaşadığını anlattı. Karabulut, sendikalaştıktan beş gün sonra işten atıldıklarında patronun “Bana başkaldıranın sonu bu” dediğini de aktardı.

About Post Author