Biyoçeşitlilik

Akdeniz’deki Türler Tehlike Altında: Köpekbalıkları ve Vatozlar Yok Olabilir!

Akdeniz

Yeni bir rapor, deniz ekosistemlerinin dengelenmesinde temel bir rol oynayan Akdeniz’deki köpekbalıkları ve vatozların yarısından fazlasının iklim değişikliği, kirlilik ve bilinçsiz avlanma gibi sorunlar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını gösterdi.

İspanya’daki Valensiya Üniversitesi Cavanilles Enstitüsü’nün yayımladığı bir rapora göre, Akdeniz’deki köpekbalıkları ve vatoz türlerinin yarısından fazlası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. AA’nın haberine göre enstitünün, deniz ekosistemlerinin işleyişi için elzem olan türlerin korunmasına yönelik Biyolojik Çeşitlilik Vakfı ile yürüttüğü çalışmalar Frontiers dergisinde yer aldı.

İklim Değişikliği, Kirlilik ve Bilinçsiz Avlanma

Raporda; köpekbalıkları ve vatozların, denizlerin ve okyanusların dengesinin korunmasında, deniz ekosistemlerinin dengelenmesinde temel bir rol oynadığı belirtildi. Ayrıca iklim değişikliği, kirlilik ve bilinçsiz avlanma gibi sorunlar nedeniyle bu türlerin yavaş büyümeye, geç olgunlaşmaya ve az sayıda yavru bırakmaya başladığı da ifade edildi.

“Akdeniz’de köpekbalığı ve vatoz türlerinin yarısından fazlası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve bu da deniz ekosistemlerinin işleyişini tehlikeye atıyor” denilen raporda, balıkçılığın hedefi olmayan ancak tesadüfen yakalanan bu türlerin korunması için ek önlemler alınması gerektiğinin altı çizildi.

“Artık Daha Az Biyoçeşitliliğe Sahibiz”

Çalışmalara katılan Valensiya Üniversitesi’nden araştırmacı David Ruiz Garcia, balıkçıların daha fazla bilinçlendirilmesi ve işbirliklerinin artırılması gerektiğini vurguladı. Garcia, yakalanan köpekbalığı ve vatozların hayatta kalmalarının garanti edileceği önlemlerin uygulanmasını da istedi. Garcia, “İklim sorunundan dolayı artık daha az biyolojik çeşitliliğe sahip, daha basit, daha az üretken ve meydana gelebilecek değişikliklere daha kısıtlı cevap veren bir ekosisteme doğru ilerliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

About Post Author