Kent

ATM’ler Dört Şehirden Fazla Elektrik Tüketiyor

Yeni bir araştırmaya göre, Türkiye’de sayısı 52 bini geçen ATM’ler yılda 230 milyon kilovatsaatten fazla elektrik tüketiyor. Ortak ve komisyonsuz ATM uygulamasına geçilmesi halinde ise ciddi oranda elektrik ve kaynak tasarrufu yapılabileceği gibi cadde ve meydanlardaki görüntü kirliliğinin de önüne geçilebilir.

Ekosfer Derneği, Türkiye’deki ATM’lerin elektrik tüketimi araştırmasının sonucunu açıkladı. Sayısı 52 bin 682’yi bulan ATM’ler, günde ortalama 12 kilovatsaat elektrik tüketiyor ve ülke ölçeğindeki yıllık elektrik tüketimi 230 milyon kilovatsaati geçiyor. Araştırma, ATM’lerin elektrik tüketim miktarının Ardahan, Bayburt, Iğdır ve Tunceli illerinin her birinin yıllık tüketiminden fazla olduğunu ortaya koydu. Bu oran, Türkiye’nin en çok elektrik tüketen kentlerinden Antalya’nın tüketiminin de 40’ta birine denk geliyor.

Ekosfer Derneği’nin araştırması ortak ve komisyonsuz ATM uygulamasına geçilmesi halinde ciddi oranda elektrik ve kaynak tasarrufu yapılabileceğini göstermekle birlikte cadde ve meydanlardaki görüntü kirliliğinin önüne geçilebileceğine de dikkat çekiyor.

“ATM’lerin Çevreye ve Ekonomiye Etkileri Elektrik Faturasıyla Sınırlı Değil”

Ekosfer Derneği Kampanyalar Direktörü Özgür Gürbüz, kentlerin meydanlarında ve sokaklarında bulunan, birçoğu atıl durumdaki ATM’leri şehirleşme ve enerji tüketimi açısından değerlendirdi. Kullanıcılardan komisyon almayan ortak ATM’lere geçilmesiyle önemli bir elektrik tasarrufu sağlanacağına vurgu yapan Gürbüz, “Mesele sadece elektrik tüketimi de değil. Bu cihazların neredeyse hepsi ithal, her bir ATM’de alarm, klima, güç kaynağı, ekran ve yazıcı gibi bakım-onarım isteyen birçok parça var. Para ekleme ve alma için düzenli bir şekilde ziyaret edilmeleri gerekiyor, bu da yakıt israfı demek. Biz bu çalışmada sadece makinelerin ne kadar elektrik tükettiğini hesapladık. Çevreye ve ekonomiye etkileri elektrik faturasıyla sınırlı değil” dedi.

Ortak ATM, mobil bankacılık ve kredi kartının yaygınlaştığı ülkelerde ATM sayısının azaldığının altını çizen Gürbüz, Birleşik Krallık’ta ATM sayısının sekiz yıl içinde 70 binden 50 binin altına düştüğünü belirtti.

“ATM’lere Ayrılan Alanları Ağaçlandırabiliriz”

Türkiye’de sayısı 2 milyonu geçen POS makinalarının daha verimli kullanılması için bir öneride de bulunan Gürbüz, “Özellikle büyük süpermarketlerde alışveriş sonrası kartla ödeme yapanlara, sınırlı miktarda da olsa nakit alma ve bunu da kart işlemine ekleme şansı verilirse ATM ihtiyacı daha da azalır. ATM’lere ayrılan alanları toplumun faydası için kullanabilir, ağaçlandırabiliriz. ATM sayısını yarıya indirerek 115 milyon kWh elektrik tasarrufu yapabiliriz. Enerji tasarrufuyla iklimi korur, ithal ürünlere ve dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz” şeklinde konuştu.

About Post Author