İklim

Avrupa Kıtası Hızla Isınıyor!

Avrupa

Avrupa’da İklim Durumu 2022 başlıklı raporun bulgularına göre, Avrupa’daki sıcaklık her 10 yılda 0,5 derece arttı. Bu 1980’lerden bu yana küresel ortalamanın iki katı olarak kayıtlara geçti.

Dünya Meteoroloji Örgütü ile Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı Copernicus İklim Değişimi Servisi’nin Avrupa’da İklim Durumu 2022 başlıklı raporu yayımlandı.

Rapordaki bulgulara göre,

  • 2022’de Avrupa’daki ortalama hava sıcaklığı, özellikle kıtanın batısı ve güneybatısındaki ülkelerde rekor sıcaklıklar olarak kayıtlara geçti.
  • Sıcaklık, geçen yıl sadece İzlanda’nın kuzeybatısı ile Türkiye’nin küçük bir kısmında ortalamanın çok az altında seyretti.
  • En sıcak yaz mevsimini geçen yıl yaşayan Avrupa’daki birçok ülkede sıcak hava dalgaları görüldü.
  • İngiltere’de hava sıcaklığı ilk kez 40 dereceyi aştı.
  • Geçen yılki ortalama sıcaklık, 1991-2020 döneminden 0,79 derece, 1961-1990 döneminden ise 1,83 derece fazla ölçüldü.
Hava Olayları Nedeniyle Geçen Yıl 16 bin Kişi Hayatını Kaybetti

Avrupa’daki sıcaklık her 10 yılda 0,5 derece arttı. Bu 1980’lerden bu yana küresel ortalamanın iki katı olarak kayıtlara geçti. Hava olayları, geçen yıl kıtada 16 bin kişinin ölümüne yol açtı. Bu kişilerin %99,6’sı sıcak hava dalgaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Hava sıcaklığındaki artışın devam etmesini beklediklerini belirten Copernicus İklim Değişimi Servisi Direktörü Carlo Buontempo, “Bu maalesef tek seferlik bir olay veya iklimdeki tuhaflık olarak düşünülemez” dedi. Buontempo, aşırı sıcak hava dalgalarının daha sık görüleceğini ve daha yoğun geçeceğini gösteren bir örüntü bulunduğunu söyledi.

About Post Author