İklim

Bilim İnsanları Ege Denizi’ndeki Su Çekilmesine Açıklık Getirdi

ege

Ege Denizi’nde görülen su çekilmesine dair bilgiler aktaran bilim insanları, bunun günlerce süren şiddetli poyrazdan kaynaklandığını, sismik olaylarla ilgisinin ise olmadığını belirtti.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Ege Denizi’nde görülen su çekilmesinin günlerce süren şiddetli poyrazdan kaynaklandığını, sismik olaylarla ilgisinin olmadığını söyledi.

“Geçen Sene İzmir’de Vapur Seferleri İptal Olmuştu”

AA’nın haberine göre Prof. Dr. Yaşar, su çekilme olayının doğal olduğunu, her yıl Şubat’ın ikinci yarısı ile Mart sonu arasında görülebildiğini belirtti. Poyraz rüzgarının bu dönemde sert ve yedi – sekiz günü bulan uzun sürelerce estiğini söyleyen Yaşar, “Bu rüzgar Marmara’dan Muğla’ya kadar olan Ege’nin suyunu Afrika’ya doğru şişirir. Özellikle Burhaniye, Seferihisar gibi sığ yerlerde çekilme 100 metreye kadar ulaşır ve hemen fark edilir. Geçen sene 20 Mart’ta o kadar çekilmişti ki İzmir’de vapur seferleri iptal olmuştu. Şu anda 60 santimetre kadar çekildiğini gözlemliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Yaşar, poyrazın tersi olan lodosun ise güneyden kuzeye su bastığını, bu nedenle şiddetli lodosun Ege kıyılarında zaman zaman deniz taşmasına neden olabildiğini belirterek, “Görülen su çekilmesinin sismik olaylarla ilgisi yok. Tamamen meteorolojik. Korkulacak bir şey yok” bilgisini aktardı.

“Çekilmenin Depremle İlişkisi Yok”

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gündüz ise İzmir Körfezi’nde su çekilmesinin her yıl tekrarlanan bir olay olduğunun altını çizdi. Poyrazın yanı sıra atmosfer basıncındaki mevsimsel değişikliklerin de su çekilmesine neden olduğunu anlatan Doç. Dr. Gündüz, körfezdeki su seviyesi istasyonunun Ocak ayı sonundan bu yana düşüş eğiliminde olduğunu söyledi. Gündüz, çekilmenin kış mevsimi sonuna doğru biteceğini vurguladı ve “Bunun depremle ilişkisi yok. Depremden önce denizde çekilme olur algısı yanlış” dedi.

About Post Author