İklim

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Toplantısı’nın Ev Sahibi Çin, Adana’da Biyolojik Çeşitliliği Yok Ediyor

Dünya liderleri, 11-15 Ekim tarihleri arasında küresel ölçekte biyolojik çeşitliliğin kaybının önüne geçmek için Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Toplantısı’nda (COP15) bir araya geliyor. Ancak sivil toplum kuruluşları, Adana’da Çin’in doğrudan yatırımıyla yapılacak olan Hunutlu ithal kömürlü termik santralinin neden küresel ölçekte tehlike altında olan yeşil deniz kaplumbağalarının koruma alanına yapıldığını sorguluyor.

Yerel ve ulusal 20’den fazla sivil toplum kuruluşu, Adana’daki projenin yeşil deniz kaplumbağaları için ekolojik yıkıma sebep olacağını belirtti, kamuya raporlar sundu ve finansmanı sağlayan Çin bankalarına gönderilen mektuplar aracılığıyla santralin durdurulmasını talep etti. Yaklaşık 110 bin kişi bu talebe destekte bulundu. Kamuya açık verilere göre, santralin yapılacağı yeşil deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli yumurtlama alanlarından Sugözü kumsalı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından yayımlanan Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına İlişkin 2009-10 sayılı Genelge’ye göre, korunması gereken önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından biri. Sivil toplum kuruluşları, milyonlarca yıldır yaşamını sürdüren deniz kaplumbağalarının uluslararası sözleşmeler yok sayılarak ve bilimsel temelden uzaklaşılarak korunamayacağını söylüyor.

Küresel ölçekte yapılan önemli bilimsel çalışmalardan biri olan WWF’nin Yaşayan Gezegen Raporu, “gezegenimiz üzerindeki insan yaşamının temelini oluşturan biyoçeşitliliğin yine insan eliyle benzeri görülmemiş bir hızla yok edildiğini” belirtiyor. Tanımlanabilen türler hakkında elde edilen en ufak bilginin onların korunması amacıyla kullanılması beklenirken, Çin’in bu yatırımının hem iklim değişikliği ile mücadele için dünyaya verdiği söze hem de bugüne kadar türe yönelik koruma çabalarına ters düşmesi tepki görüyor.

Deniz kaplumbağaları, doğal ekolojik döngülerin sonucunda uygun kumul ve deniz sıcaklıklarında yaşam buluyor. WWF’nin İklim Değişikliğinin Akdeniz’deki Etkileri başlıklı raporu, Akdeniz’in gezegenimizin en hızlı ısınan ve en tuzlu denizi haline gelmek üzere olduğuna dikkat çekiyor. Mevcut koşullarda yaşam alanı ciddi baskı altında olan yeşil deniz kaplumbağasının önemli yuvalama alanlarından birine yapılmakta olan termik santral, bu baskıyı daha da artırıyor.

Çin’in Adana’daki yatırımlarına karşı çıkan sivil toplum kuruluşları, COP15’te bir araya gelen liderlerden; “Çin’in de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 8d, 8k, 14c maddeleri ile Bern Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddelerine aykırı olan Hunutlu ithal kömürlü termik santralinin durdurulmasını ve Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi‘ne göre ‘tehlike altında’ olan, yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia Mydas) uluslararası sözleşmeler çerçevesinde korunması için harekete geçmelerini” talep ediyor.

Çağrıda bulunan kuruluşlar:

Adana Tabip Odası
Adana Ziraat Mühendisleri Odası
Antakya Çevre Koruma Derneği
Avrupa İklim Eylem Ağı
Çevre ve Tüketici Koruma Derneği Adana
Doğa Derneği
Doğu Akdeniz Çevre Platformu
Ekosfer
Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği
İskenderun Çevre Koruma Derneği
Mersin Çevre ve Doğa Derneği
Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği
Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi
Yuva Derneği
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)
350.org

 

About Post Author