Atık

“Bu Büyük Felaket 100 Milyon Metreküp Enkaz Oluşturdu”

100 milyon

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, deprem felaketinin 100 milyon metreküp enkaz oluşturduğunu söyledi. Bu enkazın herhangi bir yere boşaltılmaması gerektiğini vurgulayan Vinton, “Özellikle hassas doğal alanlar ve kritik su tedariki sağlayan bölgeler olmamasına dikkat edilmeli” şeklinde konuştu. 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, deprem bölgesinde yeniden toparlanma çalışmalarının hayatın normale dönmesi açısından kritik önemde olduğunu belirtti. AA’nın haberine göre Vinton, “Geride enkazda insanların evleri, hayalleri, anıları, her şeyi kaldı. Ama öyle büyük bir felaket ki 100 milyon metreküp enkaz oluşturdu ve bu çok büyük bir miktar. 1999 depreminden öğrenilen derslerden biri enkazın kaldırılması konusunda olmalı. Bu enkazın hızla göz önünden kaldırılması için herhangi bir yere boşaltılmaması gerekiyor. Bu, sonrası için daha fazla maliyet ve zorluk oluşturacak bir durum. Özellikle hassas doğal alanlar ve kritik su tedariki sağlayan bölgeler olmamasına dikkat edilmeli” dedi.

“Verilen Kararlar İnsanların Hayatlarını Etkileyecek”

Enkazın büyük bir kısmının geri dönüştürülebilir olduğunu dile getiren Vinton, “Şu anda verilen kararlar on yıllarca insanların hayatını etkileyecek” diye konuştu. Çalışma hayatı ve iş yerlerinin yeniden açılmasının önemine dikkat çeken Vinton, şunları söyledi: “Uluslararası camiaya bizim mesajımız, bu felaketin boyutunun ne kadar büyük olduğunun anlaşılması. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in de söylediği gibi, Türkiye’nin yıllardır Suriyelilere gösterdiği cömertliği, şimdi Türkiye’ye gösterme zamanı. Bu, sadece bölgedeki fiziki altyapının yeniden inşasının finanse edilmesi veya desteklenmesi açısından değil, toplumun normale dönmesi açısından çok önemli.”

“Yeniden Toparlanma Kapsayıcı Şekilde Sağlanmalı”

Bölgenin yeniden kalkınmasını desteklemek için birçok finansal mekanizmanın mevcut olduğunu belirten Vinton, “Uluslararası Çalışma Örgütü’nden öğrendiğimiz ilk rakamlara göre, bölgede 150 bin küçük işletme depremden büyük ölçüde etkilendi. Türkiye’de ve özellikle bu bölgede, insanlar genelde aile işletmeleriyle geçimini sağlıyor. Bu açıdan, bu işletmelerin iflas etmesini veya kapanmasını engelleyecek mekanizmaların devreye girmesi gerekiyor. Süreçlerin basitleştirilmesi ve finansman musluğunun olabildiğince hızlı ve yaygın şekilde açılması gerekli” dedi. Vinton, deprem bölgesinde yeniden toparlanmanın kadınların liderlik ettiği işletmeler ve kadın girişimciler başta olmak üzere kapsayıcı şekilde sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

About Post Author