Kültür

Çevre, İklim ve Doğal Afetler Adaları Nasıl Etkiliyor?

doğal afetler

Yıl boyunca çevrimiçi ve yüz yüze buluşmalarla ada üzerine düşünenleri, adaları savunanları, adaları araştıranları, adalıları ve üretimlerinde ada temasını kullanan sanatçıları bir araya getirecek olan “Adadayız” etkinlikleri; adaların çevre, iklim, doğal afetler gibi krizlere yanıt verme potansiyelini de tartışmalara dahil edecek.  

Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği ile Adalar Vakfı’nın ortak girişimleriyle oluşturulan Adadayız, adalı toplulukların güçlerini birleştirerek bilgi paylaşabilecekleri ve kimlik, sosyal-kültürel dönüşümler ve göç gibi ortak konuları keşfedebilecekleri bir işbirliği alanı sunuyor. VAHA’nın Kriz Dönemlerinde Kültür Aracılığıyla Ortak Zemin projesi kapsamında desteklenen Adadayız; yıl boyunca çevrimiçi ve yüz yüze etkinliklerle ada üzerine düşünenleri, adaları savunanları, adaları araştıranları, adalıları ve üretimlerinde ada temasını kullanan sanatçıları bir araya getirecek. Proje kapsamında, farklı kültür ve disiplinlere açık buluşmalarla “ada” ortak paydasının geliştirilmesi hedefleniyor. Adadayız; ada kimliği, ada kültürleri ve adalar kültürel mirasına odaklanan etkinlikleri ile adaların çevre, iklim, doğal afetler gibi krizlere yanıt verme potansiyelini tartışmalara dahil etmeyi amaçlıyor.

Ada Araştırmalarında Neredeyiz? başlıklı ilk etkinlikte ada araştırmaları alanının tanıtılması ve Türkiye’de ada araştırmalarının değerlendirmesi amaçlanıyor. Adalar Vakfı’ndan Asu Aksoy’un açılış konuşmasıyla başlayacak panelde Galimi Çınarlı Derneği’nden Adil Çamur, ada araştırmaları konulu çerçeve sunuşu paylaşacak. Panelde, Sibel Yardımcı Adayı Araştırmaya Dahil Etmek, Tuba Emiroğlu Göç, Sürgün ve Şiddeti Ada Bağlamında Düşünmek ve Büke Uras Büyükada Algısının Zaman İçinde Dönüşümü başlıklı konuşmalarıyla yer alacak. Panel, 31 Ocak Çarşamba, saat 21.00’de Adadayız youtube kanalından canlı yayımlanacak.

About Post Author