Enerji

Çin, Kripto Paraların Enerji Tüketimini İncelemeye Alıyor

Kripto para madenciliğinin fazla enerji harcaması tartışmaları, Çin’in harekete geçmesiyle yeni bir boyut kazandı.

Şubat ayında, Microsoft’un kurucusu iş insanı Bill Gates, Bitcoin gibi kripto para endüstrisinin çok fazla elektrik enerjisi harcanmasına neden olduğu için iklime zararlı olduğunu açıklamış ve tartışmalar yaratmıştı.

Reuters’te yer alan habere göre konuyla ilgili olarak Çin harekete geçti ve kripto para madenciliğinin yapıldığı merkezleri enerji tüketimi konusunda mercek altına aldı.

Pekin Belediyesi Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Bürosu’nun gönderdiği acil kodlu evrakta, kentte veri işlenen merkezlerin bitcoin veya farklı bir kripto para madenciliği işinde olup olmadıklarını bildirmeleri istendi. Eğer bu işlemleri yürütüyorlarsa, işlemler sırasında tüketilen enerjinin miktarının ve enerji payının raporlanması talep edildi.

Çin’in İç Moğolistan bölgesi, geçtiğimiz aylarda enerji tasarrufunu artırmak için kripto para madenciliğine son vereceklerini duyurmuştu.

Kripto para madencileri, özel olarak tasarlanmış bilgisayar serverlarında çalışıyor ve madencilik sürecinde, yüksek enerjili bilgisayar işlemi sebebiyle çok fazla elektrik harcandığı belirtiliyor.

Çin’in İç Moğolistan, Sichuan, Yunnan ve Xinjiang (Sincan) bölgeleri ucuz elektrik fiyatları sebebiyle madencilerin ilgisini çekiyor.

Geçen haftalarda ise Xinjiang bölgesinde kömür madeni kazası ardından enerji santrallarında kapsamlı güvenlik incelemesi yapılmış ve kripto para madenciliğinde dalgalanmalara yol açmıştı. Ancak son dönemde gelen yasaklarla Çin’in kripto para madenciliğindeki yeri sarsılmış durumda.

Çinli bir kripto para madenciliği makinesi üreticisi, ana müşterilerinin Kanada, Kuzey Avrupa, Orta Asya gibi elektriğin ucuz ve bol olduğu, düzenli regülasyonların bulunduğu yerlerde olduğunu ve buralara artan oranda daha çok hizmet vermeye başladığını belirtiyor.

 

About Post Author