Enerji

Çin’in Tamamen Güneş Enerjisine Dayalı İlk Büyük Drone’u İlk Uçuşunu Tamamladı

Çin’in “QMX50” adlı tamamen güneş enerjili büyük insansız hava aracının yüksek irtifada keşif, orman yangınlarını izleme, atmosferik çevre izleme, coğrafi haritalama ve iletişim rölesi gibi görevler üstlenmesi planlanıyor.

Çin’in “QMX50” adlı tamamen güneş enerjili büyük insansız hava aracı ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Çin Havacılık Endüstrisi Şirketi’ne bağlı Birinci Uçak Tasarım Enstitüsü tarafından geliştirilen QMX50 isimli insansız hava aracı, 3 Eylül günü, Sha’anxi eyaletinin Yulin kentinde ilk uçuşunu tamamladı. Çift gövdeli araç, tamamen güneş enerjisine dayalı ilk büyük drone olarak yüksek irtifada uzun süreli uçuş yapabiliyor.

Drone’un yüksek irtifada keşif, orman yangınlarını izleme, atmosferik çevre izleme, coğrafi haritalama ve iletişim rölesi gibi görevler üstlenmesi planlanıyor.

Drone’un ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesi, havacılık endüstrisinde büyük ölçekli güneş enerjili insansız hava araçlarının geliştirilmesi için sağlam bir temel oluşturdu. Yanı sıra Çin’in yeni enerjiler, kompozit malzemeler ve uçuş kontrolü gibi alanlardaki kritik teknolojileri geliştirmesini daha da hızlandıracağı belirtildi.

About Post Author