Enerji

COP28 Başkanı: Fosil Yakıttan Çıkış Dünyayı Mağaraya Döndürür

COP28 iklim zirvesinin konferans başkanı Sultan El Cebir’in geçen ay düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte, fosil yakıtlar ve küresel ısınma arasında kurulan bağın bilimsel olmadığına dair açıklaması büyük tepki çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen COP28 iklim zirvesinin konferans başkanlığını yürüten ve BAE’nin kamu petrol şirketlerinin başında bulunan Sultan Ahmet El Cebir’in karbon emisyonu ile ilgili sözleri tepki topladı.

The Guardian’da yer alan habere göre El Cebir, 21 Kasım’da bir çevrimiçi etkinlikte açıklamalar yaptı. Açıklamasında küresel ısınmanın önüne geçmek için fosil yakıtlardan çıkılması gerektiği görüşünün “bilimsel dayanakları olmadığını” savunan El Cebir, “Dünya mağaraya dönüştürülmek istenmiyorsa” fosil yakıtları terk etmenin sürdürülebilir bir gelişim sağlamayacağını iddia etti. El Cebir’in sözleri özellikle çevrecilerden büyük tepki topladı.

El Cebir’in politika yapıcılarla petrol şirketlerinin bir araya gelmesi gerektiğini savunan yaklaşımına birçok iklim bilimci ve çevreci kuşkuyla yaklaşıyor. Daha önce de BAE’nin iklim zirvesini petrol ticaret anlaşmaları sağlamak için bir araç olarak kullandığına yönelik iddialar ortaya çıkmış, bunun üzerine El Cebir’in konferans başkanlığından istifa etmesi talep edilmişti.

Bununla birlikte iklim aktivistleri, COP28 ve diğer uluslararası zirvelerde açıklanan hedeflerin bir yaptırıma tabi olmamasını eleştiriyor. Çevrecilerin dikkat çektiği bir diğer konu ise atılan adımların fosil yakıt kullanımını ortadan kaldırmaya değil, üretimdeki karbon salımını azaltmaya yönelik olması.

About Post Author