İklim

COP28 Taslak Metninde Fosil Yakıtlardan Çıkış Seçeneği de Var

fosil

COP28’in en tartışmalı gündem maddesi olan fosil yakıt kullanımının geleceğine ilişkin yayımlanan taslak metin, bir dizi seçenek içeriyor. Halen müzakere aşamasında olan metinde yer alan seçenekler arasında, nihai anlaşmanın ülkelere “Önümüzdeki kritik 10 yılda daha fazla eyleme geçmeleri” yönünde çağrı yapması seçeneği de bulunuyor.

Birleşmiş Milletler iklim ajansı, COP28’deki en tartışmalı gündem maddesi olan fosil yakıt kullanımının geleceğine ilişkin yeni bir taslak yayımladı. Halen müzakere aşamasında olan metin bir dizi seçenek içeriyor. Metinde yer alan seçenekler arasında nihai anlaşmanın ülkelere “Önümüzdeki kritik 10 yılda daha fazla eyleme geçmeleri” yönünde çağrı yapması seçeneği de bulunuyor.

Taslak metinde öne çıkan seçenekler şu şekilde:

  • Mevcut bilim doğrultusunda fosil yakıtlardan aşamalı çıkış.
  • IPCC’nin 1,5 derece yolu ve Paris Anlaşması ilke ve hükümleri doğrultusunda fosil yakıtlardan aşamalı çıkış.
  • Fosil yakıtların tüketiminin bu 10 yıl içinde zirveye ulaşması gerektiğini kabul ederek ve enerji sektörünün 2050’den çok önce ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan arınmış olmasının öneminin altını çizerek karbon tutma teknolojisine sahip olmayan fosil yakıtlardan kademeli çıkış.
  • Yüzyılın ortalarına doğru enerji sistemlerinde net sıfır olmak adına karbon tutma teknolojisine sahip olmayan fosil yakıtlardan aşamalı çıkış ve kullanımlarının hızla azaltılması.
  • Fosil yakıtların gelecekteki kullanımına ilişkin bir dil yok.

Belgede aynı zamanda “Bu 10 yıl içerisinde hız kesmeden karbon tutma teknolojisine sahip olmayan kömürden elektrik üretimine hızlı bir şekilde son verilmesi ve karbon tutma teknolojisine sahip olmayan yeni kömürden elektrik üretimine izin verilmesinin derhal durdurulması” yönünde bir seçenek de ortaya konuldu. Ayrıca taslağın başka yerlerinde “enerji yoksulluğuna ya da adil geçişe değinmeyen fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak sonlandırılması” yönünde çağrı yapılması da seçenekler arasında yer alıyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde ülkelerin, 12 Aralık’ta sona ermesi planlanan iklim zirvesinden önce bir uzlaşmaya varmaları bekleniyor.

About Post Author