Kent

Depremlerde Çöken Binalardaki Zirai İlaç Satış Noktaları Tehlike Yaratıyor

zirai ilaç

Türkiye’nin 55 bin ton tarım ilacı kullandığını, deprem bölgesinin ise bu oranın %20’lik kısmını içerdiğini belirten bilim insanları, alt katlardaki tarımsal ilaç satışının bina çöktüğü zaman müthiş bir ekolojik risk ve çevre tehlikesi yarattığını dile getirdi. Bilim insanları, bina giriş katlarındaki ilaç firmalarına tekrar ruhsat verilmemesi uyarısını yaptı.

Depremlerin etkilediği bölgede tarımla ilgili araştırmalar yapan bilim insanları, ülke genelinde 7 bin 500 tarım ilacı satan bayinin 2 bininin burada hizmet sunduğunu belirterek özellikle yıkılan binaların alt katlarına dikkati çekti. AA’nın haberine göre, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından bitki koruma, tarım ekonomisi, zootekni bölümlerinden öğretim üyeleri ile depremin tarıma verdiği hasarı tespit etmek amacıyla afet bölgesine gittiklerini belirtti.

“Tarım Alanları Tahrip Oldu, Hayvan Kayıpları Var”

AA’nın haberine göre, tarım için bölgede yapılması gerekenlerle ilgili TÜBİTAK için rapor hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Atar, “Deprem ve depremin ardından heyelanlar, çökme ve deprem yarıkları gibi nedenlerle tarım alanları tahrip oldu. Hayvan kayıpları da var. Tarım arazilerine çadırların, konteynerlerin ve kalıcı konutların yerleştirilmemesi gerektiğini de nedenleriyle birlikte raporumuza yansıtacağız. İçme suyu açısından da deprem nedeniyle yerleri değişen ve yeni oluşan su kaynaklarına da dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

“Deprem Gıda Sorunu ile Yakından İlişkili”

Dünya genelinde ve Türkiye’de de bir gıda sorununun olduğuna dikkat çeken Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, “Bugün dünya genelinde müthiş bir protein, yağ ve karbonhidrat açığı var. Bu deprem de aslında bu gıda sorunu ile yakından ilişkili. Deprem bölgesinde üreticilerin binası çöktü ya da hayatlarını kaybettiler. Bunun dışında tarımsal faaliyetlerin sürmesi için iş gücü bir eksiklik olarak gözüküyor” şeklinde konuştu.

“Problemlerin Çözümüne Ekolojik Yaklaşmıyoruz”

Deprem bölgesinde de ekoloji farkındalığıyla ilgili birçok saptamada bulunduklarını belirten Özkan, “Ekolojik dengede tüm canlıların bir görevi var. Buna ‘niş’ diyoruz. Dolayısıyla doğada zararlı bir canlı yok, bir canlı ortadan kaldırılırsa domino taşı gibi bütün canlılar zarar görür, insan en fazla zararı görüyor. Maalesef ülke olarak bu gibi problemlerin çözümüne ekolojik yaklaşmıyoruz. Doğrudan ilaç kullanımına gidiyoruz. Bu doğru bir şey değil” dedi.

“Bina Çöktüğü Zaman Buradaki İlaçlar Çok Ciddi Tehlike Yarattı”

Bölgedeki tespitlerle ilgili konuşan Özkan, şunları söyledi: “Türkiye’de 7 bin 500 tarım ilacı satan bayi var. Aynı zamanda bu bayiler kimyasal gübreleri de satıyorlar. Bunların binaların giriş katlarında olması doğru bir şey değil. Bina çöktüğü zaman buradaki ilaçlar da çok ciddi bir tehlike yarattı. Buradaki ilaçların bir kısmı gaz halinde, bir kısmı katı halde, bir kısmı da sıvı halde. Gaz formdaki ilaçlar, hem enkaz altında kalanlar için hem de kurtarma ekipleri için çok ciddi zarar vermiş olabilir.”

“7 bin 500 Tarım İlacı Satan Bayinin 2 bini Deprem Bölgesinde”

Depremde bu konuda birçok eksiğin ortaya çıktığının altını çizen Özkan, “Türkiye, 55 bin ton tarım ilacı kullanıyor. O bölge bu oranın %20’lik oranını içeriyor. Türkiye’deki 7 bin 500 tarım ilacı satan bayinin 2 bini deprem bölgesinde bulunuyor. Hatay’da 30’un üzerinde ilaç bayi, Malatya’da 30 tane, Adıyaman’da 6 bina tamamen enkaz halinde kalmış. Bina altlarındaki tarımsal ilaç satışı müthiş bir ekolojik risk, çevre tehlikesi yarattı. Bunların derelere akması söz konusu olabilir. Bina giriş katlarındaki ilaç firmalarına tekrar ruhsat verilmemesi uyarısını yapıyoruz. Tarım ilacı yapan bayilerin apartman altlarında olması çok tehlikeli. İlaç atıklarının toplanması, derelere akmasının engellenmesi lazım, enkazdan örnek alınarak acilen toplatılması gerekiyor” uyarısında bulundu.

About Post Author