İklim

Dünya Karanlıkta: Kömür Madenlerindeki Metan Eksik Raporlanıyor!

Yeni bir analizde kullanılan bağımsız çalışmalara göre, birçok kömür üreticisi ülke kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarını raporlamıyor ve raporlanan verilerin %97’si direkt ölçülen metan emisyonları üzerinden sağlanmıyor. Bazı ülkeler ise kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarını %50 veya daha fazla eksik gösteriyor.

Londra merkezli enerji düşünce kuruluşu Ember, Karanlıkta başlıklı raporunda, hükümetlerin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (UNFCCC) sunduğu kömür madenleri kaynaklı metan emisyonları ile ilgili tahminleri ve emisyonların farklı tekniklerle ölçüldüğü bağımsız üç çalışmadaki tahmini karşılaştırdı.

Birçok Ülke Raporlama Yapmıyor

Buna göre, 64 ülke farklı yıllarda kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarını UNFCCC’ye raporladı. Hükümetlerin raporladığı ölçümlerde kömür madenleri kaynaklı metan emisyonları yıllık 30,5 milyon ton seviyesinde bulunuyor. Ancak çalışmalarda, kömür madenlerinin yol açtığı metan emisyonlarının yıllık 38 ile 67 milyon ton arasında olduğu hesaplanıyor.

Analizde kullanılan bağımsız çalışmalara göre, birçok kömür üreticisi ülke kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarını raporlamıyor ve raporlanan verilerin %97’si direkt ölçülen metan emisyonları üzerinden sağlanmıyor. Aralarında Güney Afrika, Almanya ve Endonezya’nın da bulunduğu 22 ülkenin metan emisyonunun halihazırda raporladığı seviyenin iki katı olabileceği tahmin edilirken 22 ülke de kömür madenleri kaynaklı metan emisyonlarını %50 veya daha fazla eksik gösteriyor.

2030’a Kadar Emisyonlar %75 Azalmalı

Hükümetlerin raporladığı veriye göre, kömür madenlerinden kaynaklanan metan emisyonları Hindistan’ın 2021’deki toplam karbondioksit emisyonuna eşit. Bağımsız çalışmalardaki veriler dikkate alındığında ise kömür madenlerinin neden olduğu metan emisyonları ABD’nin toplam yıllık karbon emisyonlarına benzer bir ısınma etkisine sahip. Veriler ışığında, kömür madenlerinin yol açtığı metan emisyonlarının bir ülke olması halinde, dünyanın en büyük üçüncü emisyona yol açan ülke olacağı hesaplandı.

Raporda, hükümetlerin tüm kömür madenlerindeki metan emisyonlarının bağımsız uydu doğrulama yöntemleriyle direkt ölçülmesi ve raporlanmasını zorunlu tutması tavsiye edilirken, küresel sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlandırmak için 2030’a kadar kömür madenlerinin neden olduğu metan emisyonlarının %75 azalması gerekiyor.

Metanın iklim değişikliğini hızlandırdığını ifade eden Ember’in metan analisti Sabina Assan, “Bu sorunun büyüklüğü konusunda hiçbir fikrimiz yok” dedi. “Birçok kömür madeninin ne kadar metan emisyonuna yol açtığını ölçmeden faaliyetine devam etmesi şoke edici” diye konuşan Assan şu değerlendirmede bulundu: “Tahmin edilen ve gerçekteki metan emisyonları arasındaki bilgi açığını kapatmak, metan emisyonlarını azaltmanın ilk adımı ve bu da kısa vadede iklim değişikliğini yavaşlatmak için sahip olduğumuz en güçlü kaldıraç.”

About Post Author