İklim

EKOIQ, Kasım-Aralık 2020 Sayısı Çıktı

EKOIQ’nun yeni sayısı dünyanın “normal” ayarlarıyla oynayan COVID-19 pandemisi sonrasında inşaatın sürdürülebilirliği üzerine yoğunlaşıyor. Yeni sayımızda, sürdürülebilirlik ve inşaat anlayışının nasıl gelişeceğini, uygulama alanlarını, örnek uygulamalar üzerinden değişimleri ve yeni kavramları tartıştık.

Sürdürülebilirlik ve inşaat birbirine çarpışan iki kavram mıdır yoksa inşaat sürdürülebilir olabilir mi? Yapılı çevre ve doğal çevre, kentlerin karbon emisyonlarına etkisi ve insanların en temek hakkı olan barınma hakkı gibi birçok konuyu ve tartışmayı konunun uzmanlarına sorduğumuz 91. sayımız raflardaki yerini aldı.

Dünyanın farklı yerlerinden uzmanlara sorduğumuz dosya konumuzda bu sayımızda UN Habitat’tan Türkiye Yerel Danışmaları Ervin Sezgin ve Yelda Reis, Altensis kurucu ortağı Emre Ilıcalı, İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, ZeroBuild Forum Türkiye Genel Sekreteri Yasemin Somuncu, Türk Tesisat Mühendisleri (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yeşiller Partisi kurucusu Korhan Gümüş, Avrupa Bina Performansı Enstitüsü (Buildings Performance Institute Europe-BPIE) Baş Araştırmacısı Mariangiola Fabbri, İskoçya Tarihi Çevresi’nden Restorasyon ve Konservasyon Kıdemli Teknik Uzmanı Lila Angelaka ve Şili Katolik Üniversitesi (Pontificia Universidad Católica de Chile) Mimarlık ve Şehir Planlama Profesörü Umberto Bonomo ile röportaj gerçekleştirdik.

Ayrıca Cemil Aksu, SHURA Dönüşüm Merkezi Enerji Analisti Ahmet Acar, KPMG Sürdürülebilirlik Servisleri Direktörü Richard Betts değerli yazılarıyla dosyamıza katkıda bulundu.

Her sayımızda farklı konularda yazan alanında uzman yazarlarımız Prof. M. Levent Kurnaz, Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu, Arzu Deniz Aksoy, Gülin Yücel, Doç. Dr. Ahu Ergen, Sibel Bülay, Gözde İvgin’in yazılarına ulaşabilirsiniz.  Bu sayımızda aynı zamanda Arçelik’in karbon nötr olma yolundaki serüvenini, topluluk destekli yayıncılık deneyimi olan Ekofil’i anlattık.

About Post Author