İklim

#Ekoiq Mart – Nisan sayısı çıktı!

22 İki Tekerlek Güzeldir…

Gezgin Engin Kaban, 2 Ekim 2016’da bisiklet festivaline ev sahipliği yapan Madrid’den izlenimlerini EKOIQ okurlarıyla paylaştı.

26 Sağlıklı Bireyler için Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilirlik için Sağlıklı Bireyler

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 Eylül ayında ilan edilen Küresel Hedefler’in üçün­cü maddesi olan “Sağlıklı Bireyler” için bir­çok alanda çalışmalar sürüyor.

31Sağlıkı Toplumlar için Suya Erişebilen Bireyler

BM’nin Küresel Hedefleri’nden altıncısı olan “Temiz Su ve Sıhhi Koşullar”a erişilebilirliğin güvence altına alınmasında inovasyon çok önemli bir rol oynuyor.

32 “Sürdürülebilirlik, Bireyden Başlayıp Dalga Dalga Yayılıyor”

Borusan, 2009 yılından bu yana hazırladığı sürdürülebilirlik raporlarından sonuncusunu Şubat ayında yayımladı. Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık ile raporun ayrıntılarını konuştuk.

35 DOSYA: Gezegeni Türetebilir miyiz?

Tüketirken bugünün ve gelecek nesillerin ihtiyaçları için gerekli mal ve hizmetlerin sürdürülebilirliğin üç ayağı olan ekonomik, sosyal ve çevresel niteliklerini ne kadar göz önünde bulundu­ruyoruz? Kullandığımız ürünlerin içeriklerine, hangi koşullarda üretildiklerine dair ne kadar bilgi sahibiyiz, bunları öğrenmeyi ne kadar talep ediyoruz? Ve en önemlisi ihtiyaçlarımızın sınırsız, kaynakların sınırlı olduğunun farkında mıyız? Kısacası, tüketici değil, sevgili Uygar Özesmi’nin ortaya attığı kavramla söylersek, “Türetici” olmaya ne kadar hazırız?

58 Toprak, Alker ve Sürdürülebilir Yapılar

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde uzun bir dönem Yapı Malzemeleri der­si veren emekli Prof. Mimar Ruhi Kafesçioğlu’nun yıllar boyunca yaptığı çalışmalarının mahsulü olan ve özel­likle kırsal alanda son derece kolay, sıhhi ve sürdürülebilir bir yapı mima­risi olanağı sunan “Alker”in öyküsünü, genç hukuk öğrencisi İlkan Türküresin EKOIQ için yazdı…

64 Başka Bir Turizm Sadece Mümkün Değil, İhtiyaç da…

FEST Travel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Pekin, 2017’nin, BM Dünya Turizm Örgütü tarafından “Gelişme İçin Sürdürü­lebilir Turizm Yılı” ilan edilmesinin Türkiye için önemli bir fırsat olabileceğini söylüyor.

70 Sürdürülebilir Şehirler “Kadın”a Ne Sunmalı?

Sustineo Sürdürülebilirlik İş Platformu Kurucu Ortağı Gülin Yücel’e göre kadının güçlendirilmesi ancak sürdürülebilirlik ve kalkınma bakış açımızın, karar mekanizmalarının ve politi­kaların parçası olmasıyla mümkün.

76 Hayalden Gerçeğe Sarpdere Atölye

Çanakkale’nin bir köyünde, “Yaşam Bilinçtir” felsefesiyle yeni bir hayata atılan mimar Mustafa Güvendağ, Sarpdere Atölye’sini kurma mace­rasını EKOIQ okurlarıyla paylaştı.

84 Çözüme Ortak Olun!

Sivil Toplum için Destek Vakfı, Türkiye’de hem bağışçılık kültürünü geliştirmek hem de bağışçıların öncelikleriyle si­vil toplumun ihtiyaçlarını buluşturmak için çalışıyor. Vakfın Hibe Koordinatörü Gizem Girgin, ciddi yapısal sorunlarla boğuşan sivil toplum kuruluşlarına hangi yollarla destek sağ­ladıklarını anlattı.

96 Kimyasal Gübre Kullanımının Çevresel Etkileri ve Çözüm Önerileri

Mercator-İPM Araştırmacısı Tuğba Ağaçayak, Türkiye’de kimyasal gübre kullanımının artmasının en önemli neden­lerinden birinin yanlış gübre uygulamaları sonucu toprağın verimsizleşmesi olduğunu söylüyor.

HER SAYIDA
4 Haberler “Hidrojen Konseyi” Kuruldu, Rüzgar Günleri Mart Ayında, Doğa Dostu Çantalar Ormana Dönüşüyor, Aile İşletmelerine Sürdürülebilirlik Ödülü

28 ÇEDBİK’ten Selçuk Özdil: Gerçeklik Ötesi Dünyaya Hoş Geldiniz!

54 Change.org’dan Çevre Mücadelesi İçin Gerekli Taşlar, Bir Bir, Birbiri Ardına…

68 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Özel Sektörde Kadın İstihdamı ve Fırsat Eşitliği Vaka Analizi

72 Ekomobil Ersoy Yaşar: Endüstrinin Sürdürülebilirlik Sınavı

74 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Daha İyi Bir Gelecek İçin, Hep Birlikte! Geleceği Düşünen Sorumlu Marka Olmak İçin…

82 Afetlerle Kalkınma Dr. Murad Tiryakioğlu: Öncelik İktisadi Değil, İnsani Gelişme!

90 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Taraf Olmak mı, Olmamak mı?

92 Veri-Analiz Gökçe Vahapoğlu Şahin: 2016 Yılı En Sıcak Yıl Rekorunu Kırdı, Bu Sene Çevre Riskleri Ön Planda, Sürdürülebilir İş Modeli Ekonomik Sistemi Düzeltebilir, Türkiye’nin Çevre Finansı Karnesi

94 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Denizlerdeki Plastik Kirliliği, Fosil Yakıt Üretiminin İklim Değişikliğine Etkisi, Trenlerde %100 Rüzgar Enerjisi, Su Sorunu İçin Akıllı Teknolojik Çözümler…

100 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Lüleburgaz Belediyesi Cam Tavanı Kırdı

102 Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: Amanos Dağları’nda keşfedilen şelale; Ergene Nehri’nden zehir akıyor; Sahra Çölü’ne 37 yıl sonra düşen kar…

104 Kitap İşletmelerde Sürdürülebilirlik Dinamikleri; Küresel İklim Değişikliği Yükümlülükleri Hakkında Oslo İlkeleri ve İklim Adaleti Mücadelesinde Uluslararası ve Yabancı Mahkeme Kararları; Çevresel Göç Atlası (The Atlas of Environmental Migration)

About Post Author