İklim

EKOIQ’nun 82. Sayısı Yayında! İçinde Neler mi Var?

20 ODTÜ’nün Kültürel Mirası Doğa Rehberlerine Emanet

Eymir Gölü başta olmak üzere sulak alanlarıyla farklı ekosistemleri barındıran ODTÜ yerleşkesi çok sayıda yabani bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

24 Herkesin Kazandığı Bir Model: Platform Kooperatifçiliği

Platform Kooperatifçiliği İnisiyatifi’nin kurucularından Özgür Kurtuluş’la platform kooperatifçiliği modelini ve sürdürülebilirliğe katkılarını konuştuk.

28 Ekolojinin Köklerini Aramak: Humboldt ve Mirası

“Bilimlerin Shakespeare’i” olarak nitelenen büyük kaşifin vizyonu, bugün ekolojistlerin, çevrecilerin, doğa yazarlarının çoğunun, farkın­da olmasalar da temel dayanağı.

31 2050’de 5 Milyar İnsanın Su Kıtlığı Çekmemesi İçin…

WaterAid’in, “Yüzeyin Altında: Dünya Su Durumu 2019” adlı rapora göre 4 milyar insan su kıtlığı olan yerlerde yaşıyor, 844 milyon insanın ise evlerine yakın temiz su kaynaklarına erişimi yok.

32 Allianz Türkiye’nin Yeni Sürdürülebilir Çözümü: Sürdürülebilir Yaşam Fonu

Sürdürülebilir çözümler üretme hedefi doğrultusunda farklı alanlar­da ürün ve hizmetler geliştiren Allianz Türkiye, yeni sürdürülebilir çözümünü emeklilik branşından çıkardı.

36 İklim Değişikliğine Uyum Zamanı: Türkiye’de Yerel Yönetimler Hazır mı? (2)

İklim Haber’in hazırladığı yazı dizisinin ikinci bölümünde Türkiye özelinde gelişmeler ve örnekler paylaşılıyor.

40 “Entegre Rapor, Entegre Düşünce Yapısını Geliştirecek”

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Finans, Kurumsal Yönetim ve Sürdürülebilirlik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Direktörü Prof. Dr. Güler Aras ile entegre raporlamaya ilişkin ger­çekleştirdikleri son araştırmaları üzerine konuştuk.

43 Yeşil Yeni Düzen: Sömürüye ve Fosil Yakıtlara Değil, Saygın İşlere ve Temiz Enerjiye Dayalı Bir Dünya!

2015’te ilan edilen BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedef­leri, aynı yıl imzalanan Paris Anlaşması, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin geçen yıl yayımladığı 1,5 De­rece Özel Raporu, İsveçli Greta Thunberg’in liderliğin­de başlatılan okul boykotları ve ABD’de Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’in önderliğinde gündeme gelen Yeşil Yeni Düzen ile iklim eylemi hızını artırdı. Hem eşit­sizlik hem de iklim değişikliğinin yarattığı krizlerle başa çıkmak için ekonomide büyük ve cesur bir dönüşüme işaret eden Yeşil Yeni Düzen, neden yeni yol haritamız olmasın?

60 Okyanuslarımızın Üçte Birini Koruma Altına Almalıyız

Bilim insanları 2030 yılına kadar okyanuslarımızın en az üçte birinin okyanus koruma alanları kapsamına alınması gerektiğini söylüyor.

62 Hem Sağlığımızı Hem de Gelecek Nesilleri Düşünerek Yiyebiliriz!

Sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme nedir? “Açlığa Son” hedefine ulaşmak ne derece mümkün? Karar alıcılara ne gibi görevler düşüyor? Diyetisyen Damla İkbal Ceyhan cevaplıyor…

68 Geridönüşüm ve Depozito Sistemi ile Kaynaklar Kaynak Kalır!

Birçok ülkede yasayla zorunlu kılınan depozito uygula­maları yürürlüğe giriyor. Reloop Platformu’nun Türkiye temsilcisi Aynur Acar, önümüzdeki sürece dair bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaştı.

74 “Artık ‘Ben’ Değil ‘Biz’ Kazanıyor”

Genedos Kooperatifi’nden Alper Akça ile Türkiye’ye taşı­dıkları 12.min.me etkinlik serisini konuştuk.

79 Arıcılık İyidir, Tutkun Olursan!

Doğa uzun bir süreçte kendi dengesini kurmuş, arı da bu den­geyle uyum içinde kendi yolunu izliyor. Unutmayalım ki, bu düzen biz olmadan varlığını sürdürebilir ama ne yazık ki, biz bu düzen olmadan var olamayız.

84 “Sürdürülebilirlik Kavramı Şirketimizin Ana Kıstaslarından Biri”

ENKA’nın mimari projelerden sorumlu Genel Müdür Yar­dımcısı Olcay Ertürk, şirketlerinin, çevreye duyarlı, enerji ve­rimliliğini göz önünde bulunduran uluslararası projelere imza attığını söylüyor.

92 Eğitimde 2023 Hedefleri ile “Nitelikli Eğitim”e Erişmek Mümkün mü?

Eğitim sistemimizin reform adımları planlanırken, Küresel He­defler ve temel mesajlarının biraz daha dikkate alınması gere­kiyor.

About Post Author