İklim

#ekoIQ’nun Kasım-Aralık 2022 Sayısı Yayında!

ekoiq

2023 yılının var olan sorunların hiçbirine çözümler getirmeyeceğini, 2023’ün iyi bir şeyler getirmesinin ise kozmik olaylarda değil, mikro olaylarda yattığını biliyoruz. Dünya, Güneş’in etrafındaki yolculuğuna devam ederken soruyoruz: “Siz-biz ne yapıyoruz? Çevremizin daha iyi olması için uğraşıyor muyuz?”

#ekoIQ’nun 103. sayısıyla 2022 yılına veda ediyoruz. 4,5 milyar yıldır olduğu gibi Dünyamız, Güneş’in etrafında tur atarken insan nüfusu Kasım ayı itibarıyla 8 milyara ulaştı. Ve #ekoIQ, 103. sayısında 8 milyar insanın ne kadarının huzur ve refah içinde yaşadığını ne kadarının ise hâlâ temel hak ve olanaklardan yeterince yararlanamadığını düşünüp kendine konu edindi.

2023 yılının var olan sorunların hiçbirine çözümler getirmeyeceğini, 2023’ün iyi bir şeyler getirmesinin ise kozmik olaylarda değil, mikro olaylarda yattığını biliyoruz. Dünya, Güneş’in etrafındaki yolculuğuna devam ederken soruyoruz: “Siz-biz ne yapıyoruz? Çevremizin daha iyi olması için uğraşıyor muyuz?” Dünya dönüyor, dönsün… Yine de herkese iyi yıllar dilemekte sakınca yok elbette.

Yeni sayımızda dosya konumuzu, Mısır’da yerinden izlediğimiz COP27 çerçevesinde oluşturduk. “Kaç Adım İleri, Kaç Adım Geri” diyerek alanında söz sahibi isimlerin görüşlerine başvurduk. Prof. Dr. Semra Cerit Mazlum, Prof. Dr. Murat Türkeş, Alkım Bağ Güllü, Özlem Altıparmak, COP27’yi ve etkilerini yorumladılar.

Sayfalarımızda, Kanada’nın Montreal kentinde gerçekleşen COP15’e de yer açtık. Alanlarında uzman isimler; Gülin Yücel, Aynur Kolbay Hülya, Arif Ergin, Zeynep Özler, Prof. M. Levent Kurnaz, Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, Sibel Bülay, Doç. Dr. Ahu Ergen, Emine Erdem, Elif Gökçe Şahin, Arzu Deniz Aksoy, gündeme dair değerli görüşlerini aktardılar.

Global Compact sayfasında Ahmet Dördüncü, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmak için yedi yılımız kaldığına dikkat çekerken iş dünyasının bu dönüşümdeki rolünü değerlendirdi.

Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş ile COP27 ve diğer gelişmelerle birlikte Borusan Holding’in bu yılki çalışmalarını konuştuk. Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu ile Yerelden Ulusala İklim Ağı projesinin önemli çıktılarını ele aldık. Kale Grubu Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Rana Birden ise İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

2023 Bütçesinin “İklimi”ni ise TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı Yasama Uzmanı Habib Kocaman’dan okuyabileceksiniz. Gözümüzden Kaçmayanlar sayfasında Gözde İvgin çevreye dair “kısa kısa” notlar düştü.

#ekoIQ’nun 103. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author