#ekoIQ İklim Fransa Kısa Mesafeli İç Uçuş Seferlerine Yasak Getirdi
İklim

Fransa Kısa Mesafeli İç Uçuş Seferlerine Yasak Getirdi

fransa

Fransa’da 2,5 saatin altındaki bazı iç uçuş seferlerine yasak getirildi. Üç yıl boyunca geçerli olacak kararın, seragazı salımını azaltma politikası için temel adım oluşturduğu ifade edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Fransa’da trenle farklı bir seçeneği bulunan 2,5 saatin altındaki iç uçuş seferleri yasaklandı. Yasak üç yıl boyunca geçerli olacak.

Ulaştırmadan Sorumlu Bakan Clement Beaune, yaptığı yazılı açıklamada, kararla birlikte Nantes, Bordo, Lyon ve Paris-Orly arasındaki uçuş seferlerine yasak getirildiğini belirtti.

Kararın seragazı salımını azaltma politikası için temel adım oluşturduğunu vurgulayan Beaune, atılan adımın dünyada bir ilk olduğunu ifade etti. Beaune, kararın hükümetin daha az seragazı salan ulaşım türlerine teşvik etme politikasıyla örtüştüğünü aktardı

Havayolları şirketleri de emisyonlarını azaltmak adına çalışmalarına devam ediyor. Örneğin önde gelen ABD havayolları, hava taşımacılığındaki emisyonları azaltmak için sürdürülebilir havacılık yakıtlarının (SAF) geliştirilmesini ve kullanımını hızlandırmayı amaçlıyor.

Bitki ve kullanılmış gıda yağı gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilen SAF, emisyonları %80’e kadar azaltabilir, ancak petrol bazlı jet yakıtından daha pahalı ve gerekli büyük miktarlarda mevcut değil.

Alaska Airlines, JetBlue, United Airlines ve Amazon.com’un havacılık birimi Amazon Air, daha fazla SAF üretimi, fiyat indirimleri ve teknolojik ilerleme sağlamaya yardımcı olma çabalarına katılan şirketler arasında yer alıyor.

About Post Author