Sivil Toplum

Gençler Ekolojik Yaşam için Harekete Geçiyor!

Gençler için Agroekoloji Eğitimi projesi, gençleri agroekoloji bilgisi ile tanıştırmakla kalmadı; program kapsamında, gençlerin çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmak üzere çalışmalar da yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Erasmus+ Programı kapsamında desteklenen Gençler için Agroekoloji Eğitimi projesi, 13-18 yaş grubundaki gençleri sürdürülebilir çevre ve gıda sistemleri için bütünsel çözümler sunan agroekoloji bilgisiyle tanıştırarak çevre ile ilgili farkındalıklarını ve ekolojik okuryazarlıklarını artırmayı amaçladı. Şubat 2021’de başlayan proje, AMPI (Çekya) koordinatörlüğünde ve Buğday Derneği (Türkiye), Urgenci (Fransa), Deafal (İtalya), Zelena Tranzcija (Sırbistan) ve AddArt (Yunanistan) ortaklığında yürütüldü.

Agroekoloji Alanında Yenilikçi Yaklaşımlar

Mevcut eğitim sisteminde disiplinlerarası, sosyal ve destekleyici becerilere çok yer ayrılmadığı göz önüne alınarak hazırlanan AYE projesi, liselerin eğitim sistemini, deneyime dayalı öğrenim gibi yaygın eğitim yaklaşımlarıyla desteklemeyi ve gençlere gıda sistemini tüm karmaşıklığıyla kavramak için gerekli becerileri sunmayı amaçladı. Proje, 13-18 yaşları arasındaki gençleri ve yaygın eğitimde çalışan eğitimcileri hedef aldı.

Proje ortakları, amaçlarına ulaşmak için gençlere yönelik agroekoloji alanında yenilikçi bir eğitim programı hazırladı. Eğitim programında ekolojik okuryazarlık, topluluk oluşturma, olumluya odaklanma, kırsal peyzaj, tarım yöntemleri, agroekoloji ve insanlar için ekonomi, agroekoloji için savunuculuk, iklim değişikliği ve gıda zinciri başlıkları yer alıyor.

Eğitime Özel Materyaller Üretildi

Ayrıca programı destekleyen ve örgün lise eğitim müfredatını tamamlamak üzere kullanılabilecek, bir çizgi roman ve bir kutu oyunu gibi yeni, yaratıcı eğitim materyalleri üretildi. Materyallerin üretim sürecinde eğitimciler ve gençler de yer aldı. Projede eğitimciler için, İtalya, Fransa ve Yunanistan’da uluslararası eğitimler ve her ortak ülkede bir dizi yerel etkinlik de yapıldı.

About Post Author