Atık

Geridönüşüm, Kaynak Tasarrufu ve Çevrenin Korunmasını Sağlıyor

Modern yaşamın günlük ritmi içerisinde, evlerde ve iş yerlerinde sürekli olarak ambalaj atığı üretiliyor. Günlük yaşamda kullanılan ürünlerin ambalajları, geridönüşüm yolu ile hammadde olarak ekonomiye kazandırılabiliyor. Bu sayede hem kaynak tasarrufu hem de çevrenin korunması sağlanıyor.

ÇEVKO Vakfı, cam, plastik, metal, kompozit, kağıt/karton ve ahşap malzemelerden üretilmiş ambalajların atıklarının, geridönüşümle değerlendirilmesi konusunda hazırladığı yedi eğitim videosunu, YouTube kanalında yayına soktu. Videolarda, geridönüşüm süreçleri konusunda bilgiler aktarılıyor.

Modern yaşamın günlük ritmi içerisinde, evlerde ve iş yerlerinde sürekli olarak ambalaj atığı üretiliyor. Cam kavanozlar, plastik içecek, yoğurt, deterjan, şampuan kapları, metal içecek kutuları ve yağ tenekeleri; kağıt-karton koliler, kutular, kompozit malzemeden yapılmış süt ve meyve suyu kutuları ya da ahşap ambalaj kasaları… Tüm bunlar, bilinçsizce bakıldığında çöp olarak görünse de aslında çevre, ekonomi ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak kaynaklar olarak değerlenmesi mümkün. Günlük yaşamda kullanılan ürünlerin ambalajları, geridönüşüm yolu ile hammadde olarak ekonomiye kazandırılabiliyor. Bu sayede hem kaynak tasarrufu hem de çevrenin korunması sağlanıyor.

“Doğaya, Geleceğe ve Ülke Ekonomisine Karşı Sorumluluğumuz”

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, “Geridönüşüm, evlerimizde, iş yerlerimizde başlayan bir süreç.  Atıkların hammadde olarak yeniden değerlendirilmesini sağlamak, yani geridönüşüm için atıklarımızı ayrı olarak biriktirmek doğaya, geleceğe ve ülke ekonomisine karşı sorumluluklarımız arasında yer alıyor” dedi.

Değerlendirilebilir atıkların diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesini söyleyen İmer, şu şekilde konuştu: “Biriktirirken ambalaj atıklarının kaba pisliklerini almak ve hacimlerini küçültmek toplamanın ve geridönüşümün verimini artıracaktır. Biriktirdiğimiz değerlendirilebilir atıkları mahallemizde olan mavi ambalaj atığı kumbaralarına veya belediye görevlilerine mavi atık torbaları içinde verebiliriz. Mahallemizde cam kumbaraları varsa yalnızca cam şişe ve kavanozları bunlara atmamız önerilir. Belediyemiz değerlendirilebilir atıkları ayrı toplamıyorsa, yani ikili toplama sistemine geçmediyse, bu hizmeti ondan talep etmeliyiz çünkü 2005’ten beri belediyeler bu hizmeti vermekle yükümlüler.”

ÇEVKO Vakfı YouTube kanalına bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

About Post Author