Sağlık

Hatay’ın Şebeke Suları Hâlâ İçilebilir Değil

Hatay

Hatay’daki içme ve kullanma suyuna yönelik yürütülen saha çalışmasına dair gözlem, değerlendirme ve öneri raporuna göre, 6 Şubat depremlerinin üzerinden sekiz ay geçmesine karşın kentteki depremzedelerin yeterli sağlıklı suya erişim ile ilgili sorunları devam ediyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Hatay Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şubesi, Hatay’daki içme ve kullanma suyuna yönelik yürüttüğü saha çalışmasına dair gözlem, değerlendirme ve öneri raporunu yayımladı. 6 Şubat depremlerinin üzerinden sekiz ay geçmesine rağmen kentteki depremzedelerin yeterli sağlıklı suya erişim ile ilgili sorunlarının devam ettiği belirtilen raporda tespitlere ve önerilere yer verildi.

Raporda, Yalnızca İki Numune Noktasında Suyun İçilebilir Olduğu Belirtildi

Hatay Tabip Odası ve SES Hatay Şubesi, 11-12-13 Eylül tarihlerinde depremden daha fazla etkilenen Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan, İskenderun ve Reyhanlı ilçelerinde içme ve kullanma sularına yönelik saha çalışması yürüttü. Saha çalışması kapsamında bölgelerde kullanıldığı bilinen şebeke hattından ve depolardan su örnekleri alarak su numuneleri özel bir laboratuvarda analiz ettirildi.

Halk sağlığı, çevre sağlığı ve çevre mühendisliği konularında deneyimli akademisyen ve sağlık çalışanları tarafından değerlendirilen analiz sonuçları, genel olarak suların içilebilir olmadığını ortaya koydu. Alınan su numunelerinin büyük çoğunluğunda E.Coli ve koliform bakterilerin ürediği tespit edilirken sadece iki numune noktasında suyun içilebilir kritere uygun olduğu belirlendi.

İl ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına toplanma çağrısı yapılan raporda asıl sorumlular olan kamu kurumlarının yanı sıra temiz içme suyu sorununun çözülebilmesi için meslek odaları, emek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin topyekun mücadelesinin gerekli olduğu ifade edilerek karar alma süreçlerine halkın da dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

About Post Author