İklim

“II. Uluslararası Sağlık ve İklim Değişikliği Kongresi” Kasımda Gerçekleşecek

28-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek II. Uluslararası Sağlık ve İklim Değişikliği Kongresi’nin teması, “İklim Değişikliği, Azaltım, Uyum, Dirençlilik ve Sektörel Gelişmeler” olarak belirlendi.

İkinci Uluslararası Sağlık ve İklim Değişikliği Kongresi (USİD), 28-30 Kasım tarihleri arasında, hibrit/online olarak gerçekleşecek. Başkanlığını Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz’ın üstlendiği kongrenin teması, “İklim Değişikliği, Azaltım, Uyum, Dirençlilik ve Sektörel Gelişmeler”. Kongrenin amaçları ise şu şekilde belirlendi: İklim değişikliğinin hızına yetişebilecek sektörel hazırlıkları, gelişmeleri, politika ve uygulamaları, erken uyarı sistemlerini ele almak. Hızla yanıt verme kapasitesini değerlendirmek, iklim değişimi etkilerini yönetebilme süreçlerini, olaylar bittikten sonra yaşamı sürdürebilme durumunu birlikte gözden geçirmek.

Bu yılki kongrenin çıkış noktalarından biri, sağlık sektörünün ancak tüm sektörler sağlıklı ve güvende olursa rahat bir nefes alabileceği gerçeği. Sağlık sektörü de iklim değişikliği karşısında kendini geliştirme gereksinimi duyuyor ve kongre; sağlık sektörünün diğer sektörlerle kendini kıyaslamasını, işbirliği kurmasını ve deneyim paylaşmasını sağlamak için önemli bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Akademisyenlerin, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, öğrencilerin ve şehir sakinlerinin katılım gösterebilecekleri kongre; ulusal ve uluslararası sağlık ve iklim çalışmaları yürüten kurum, kuruluş ve profesyonelleri de bir araya getirecek.

About Post Author