İklim

İklim Değişikliği Beraberinde Yasa Değişikliklerini de Getiriyor

iklim değişikliği

Chicago, geçtiğimiz yıllarda iklim değişikliği kaynaklı eşi benzeri görülmemiş sıklıkta ve şiddette fırtınaların etkisi altında kaldı. Aşırı hava olayları en çok da bodrum katlarında sel riskine karşı savunmasız halde yaşayan göçmenleri ve düşük gelirli aileleri etkiledi. Bu nedenle “savunmasız grupları korumak için konut yasalarını değiştirme” çalışmaları Chicago Belediye Meclisi Üyeleri ve konut aktivistlerinin gündeminde geniş yer tutuyor.

Haber: Siri CHILUKURI

Çeviri: S. Sena AKKOÇ

Daniela, Meksikalı göçmen bir ailenin kızıydı ve iki yıl boyunca evsiz kaldıktan sonra ancak 2017 yılında, Chicago’nun Kuzey Yakası’nda bir apartman dairesini satın alabildi. Sonunda rahatlamıştı. Ancak Daniela’nın rahatı kısa sürdü. Bodrum katındaki dairesini sürekli olarak su basmaya başlayınca genç kadının hayallerindeki ev bir kabusa dönüştü.Neredeyse her yağmur yağışında, evini basan su dizlerine kadar ulaşıyordu.

İklim değişikliği nedeniyle artan sıcaklıklar Chicago’da sel riskini artırdı. Ulusal Bilimler Akademisi’nin 2019 yılında yaptığı bir araştırma, Chicago’nun sel ve sel kaynaklı hasarları karşılayan toplam federal ödemelerin ve kredilerin üst sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor.

Chicago’daki giriş ve bodrum katlar, göçmen ve düşük gelirli topluluklar için en çok tercih edilen yaşam mekanları arasında yer alıyor. Buralarda ikamet eden insanlar, her an oluşabilecek sel nedeniyle bir yandan ölüm tehlikesi altındayken öte yandan hem sağlıklarını hem de değerli eşyalarını kaybetme korkusuyla da burun buruna yaşıyor. Bu nedenle “savunmasız grupları korumak için konut yasalarını değiştirme” çalışmaları, Chicago Belediye Meclisi Üyeleri ile konut aktivistlerinin gündeminde geniş yer tutuyor.

İklim Değişikliğinin Etkileri Yoğunlaşıyor

İklim değişikliğinin etkileri yoğunlaştıkça Chicago’nun mevcut altyapısı, şehrin kapasitesini aşıyor. Yalnızca yağışlar değil, fırtınalar, kar yağışları ve göl taşkınları da insanların evleri için tehdit oluşturuyor.

Yeni gelen göçmen ve mültecilerin konut bulmalarına yardımcı olan Suriye Topluluk Ağı operasyonlar müdürü Maya Atassi, “Chicago’da barınmak çok zor. Özellikle göçmenler zor bir dönemden geçiyor çünkü kendilerine konut alabilecek krediye erişimleri yok. Buna bir de fiyatlar ve arz ile ilgili sorunlar ekleniyor” dedi.

Metropolitan Kiracıları Organizasyonu’ndan Laura Garcia, “Bodrum daireleri genellikle Asya’dan, Latin Amerika’dan ve diğer ülkelerden gelen göçmenlerin yoğun olduğu bölgelerde bulunuyor” dedi. NBC News, Ida Kasırgası’nda bodrumda ölen insanların neredeyse tamamının ABD’ye gelen Asyalı göçmenler olduğunu söylüyor.

Selin Farklı Tahribatları: Küf!

Selin yarattığı tahribat yalnızca daireleri su basmasıyla sınırlı kalmıyor. Lurie Çocuk Hastanesi’nde çocuk doktoru olan Emma Anselin, selden sonra ortaya çıkan en yaygın tehlikelerden birine dikkat çekti: Küf! Çocuklarda astım gelişme ihtimalini artıran küf, mevcut solunum sorunlarını da tetikliyor. Anselin şu bilgiyi verdi: “Sel sonrasında evde su hasarı olduğundan küf oluşuyor ve insanların çoğu küfe alerjileri olduğunu fark etmiyor. Küf alerjisini sel sonrası kronik öksürük, nefes tıkanıklığı ve baş ağrısı ile fark ediyorlar”

Sivil toplum kuruluşları konut sorununu çeşitli açılardan ele almaya çalışıyor. Doktorlar küf sorununu çözmeleri için ev sahiplerine uyarılarda bulunuyor. Yasa yapıcılar ise bodrum dairelerinin yasal hale gelmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması için çalışıyor.

Chicagolu politikacı Michael Rodriguez, mevcut mevzuatın bodrum dairelerindeki su baskınlarını ele almadığını söylüyor. Öte yandan ev sahiplerine dairelerini kurallara uygun hale getirmeleri için fon sağlanıyor ve kiracıların güvenli dairelerde yaşamasına yardımcı olunuyor. Konut aktivistleri ise sel baskınları sırasında ve sonrasında yapılacaklara yönelik bilgi kaynaklarını yaygınlaştırmaya gayret ediyor.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

About Post Author