İklim

İklim Değişikliği Dağları Daha Tehlikeli Hale Getirdi

iklim değişikliği

Yeni yapılan bir araştırma, tüm dünyadaki dağlarda kar yerine artık daha fazla yağmur görüldüğünü ortaya koydu. Değişimin dağları daha tehlikeli hale getirdiğini belirten bilim insanları, yüksek rakımlı dağlık bölgelerde kar yağışlarının yerini yağmura bırakmasıyla doğal afetlere daha çok maruz kalındığını söylüyor.

BBC’nin haberine göre, yeni yapılan ve sonuçları Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, dünyanın dört bir yanındaki dağlarda kar yerine artık daha fazla yağmur görüldüğünü ortaya koydu. Bilim insanları, değişimin dağları daha tehlikeli hale getirdiğini söylerken artan sıcaklıkların yalnızca yağmur getirmekle kalmadığını, aynı zamanda kar ve buzun erimesini de hızlandırdığını vurguluyor.

Isınmaya Bağlı Olarak Yüksek İrtifalarda Yağmurlar Arttı

Çalışmada, yağmur suyunun toprağı gevşeterek heyelanlara, kaya düşmelerine, sellere ve toprak kaymalarına yol açtığı ve bu bölgeleri yüksek riskli hale getirdiği belirtildi. Araştırmada, özellikle kuzey yarım kürenin daha önce kar yağışının ağırlıklı olduğu bölgelerinde, ısınmaya bağlı olarak yüksek irtifalarda yağmurların arttığını gösteren kanıtlar sunuldu.

Araştırma, IPCC’nin 2019’daki Özel Raporu ile Tutarlı

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 2019’daki özel bir raporuyla tutarlı olduğu belirtilen araştırma sonuçlarının, kar yağışının özellikle dağlık bölgelerin alçak kesimlerinde daha yüksek sıcaklıklar nedeniyle azaldığı kaydedildi.

Fransa’daki Ulusal Meteorolojik Araştırma Merkezinin yönetici direktörü ve IPCC raporunun yazarlarından Samuel Morin, artık yüksek rakımlarda ve her mevsimde yağmur şeklinde aşırı yağış olaylarının daha fazla örneği olduğunun altını çizdi. Bu durumun temel nedeninin ise yağışın kar olarak düştüğü donma seviyesi olan sıfır derece izoterminin, küresel ısınma nedeniyle daha yüksek bölgelere taşınması olduğu ifade edildi.

About Post Author