#ekoIQ Kültür “İklim Eylemi” Hedefi için Hazırlandı: Ayşe’nin Bulut Projesi Yayında
Kültür

“İklim Eylemi” Hedefi için Hazırlandı: Ayşe’nin Bulut Projesi Yayında

Ayşe’nin Bulut Projesi

Türkiye’de, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yayıncılar Sözleşmesi’ni imzalayan ilk yayınevi olan Günışığı Kitaplığı, sözleşme kapsamında “İklim Eylemi” hedefi için hazırladığı Ayşe’nin Bulut Projesi kitabını yayımladı. Yayımlanan bilimsel öyküde Behiç Ak, dünyanın en önemli sorunlarından su krizine dikkat çekiyor. Bir çocuğun gözünden, kentleşmenin, ormansızlaşmanın, iklim değişikliğinin gezegenimizin su kaynaklarına ciddi etkilerini aktarıyor. 

Günışığı Kitaplığı, Türkiye’de, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yayıncılar Sözleşmesi’ni imzalayan ilk yayınevi oldu ve Ayşe’nin Bulut Projesi, sözleşme kapsamında İklim Eylemi hedefi için hazırlanan kitapların ilki olarak yayımlandı.

Su Dolu Gezegenimiz Nasıl Susuz Kalıyor?

“Gülümseten Öyküler” ve “Tombiş Kitaplar” dizilerinin yanı sıra resimli öyküleriyle de çok sevilen sanatçı, düşünür Behiç Ak, doğayla insanın uyum içinde yaşayacağı bir gelecek için bilimsel bir öykü anlatıyor. Dünyanın en önemli sorunlarından su krizine dikkat çekerken bir çocuğun gözünden, kentleşmenin, ormansızlaşmanın, iklim değişikliğinin gezegenimizin su kaynaklarına ciddi etkilerini aktarıyor. Su uzmanı Dr. Akgün İlhan’ın danışmanlığında yenilenen resimli kitap, çocukları ve yetişkinleri, topraktan havaya, gezegenimizin tüm ekosistemi üzerine ortak okumalara ve birlikte öğrenmeye çağırıyor.

İklim değişikliğinin etkileri milyonlarca insanı yerinden ediyor, yoksulluğa ve açlığa sürüklüyor. Sağlık ve eğitim gibi en temel hizmetlere erişimlerini engelliyor, eşitsizlikleri artırırken çatışmaları körüklüyor. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yayıncılar Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) işbirliğiyle hazırlandı. 2015’te kabul edilen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKA), sağlıktan toplumsal cinsiyet eşitliğine, eğitimden inovasyona kadar çeşitli alanları kapsıyor. 17 Amaç, dünya genelinde bu konulardaki çabaları harekete geçirmeyi, her türlü yoksulluğu sona erdirmeyi, eşitsizliklerle ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi ve tüm bunları yaparken kimseyi geride bırakmamayı öngörüyor. Bu bağlamda Günışığı Kitaplığı da Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar’ın 13. maddesi olan İklim Eylemi’ni gerçekleştirmeyi hedefliyor.

About Post Author