#ekoIQ Biyoçeşitlilik İklim Koşullarının Etkisiyle Van’da Martı Ölümleri Arttı
Biyoçeşitlilik

İklim Koşullarının Etkisiyle Van’da Martı Ölümleri Arttı

martı

FOTOĞRAF: Chris Allen

Van’da artan sıcaklık, kuraklık ve besin azlığı nedeniyle göldeki adalar ve kıyılarda martı ölümleri görülüyor. Martı ölümlerinin geçen yıla oranla arttığını belirten uzmanlar, iklim koşullarının kuş ölümleri üzerinde belirleyici bir faktör olduğuna dikkat çekiyor.   

Van Gölü’ndeki Adır, Akdamar, Kuzu ve Çarpanak adalarında yuvalayan martılar, 15 Nisan’da başlayan balık göçünün 15 Temmuz’da sona ermesiyle besin sıkıntısı yaşamaya başladı. Göç sırasında akarsularda avladıkları balıkların göle dönmesiyle yiyecek bulamayan martıların bir kısmı, besin azlığı, aşırı sıcaklar ve kuraklığın etkisiyle öldü. Bu yıl martı ölümlerinin geçen yıla oranla arttığını belirten uzmanlar, salgın riski olmadığını vurguladı.

“Çok Sayıdaki Yavru Martı Sıkıntı ve Strese Bağlı Ölmeye Başladı”

AA’nın haberine göre, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Van Gölü havzasının yaban hayvanları için zengin bir yer olduğunu söyleyerek, “Martılar kuluçka döneminde güvenli olduğu için adalara geliyor. Bunlardan en önemlisi de Adır Adası. Diğer adalarda benzer durum var. Milyonlarca martı buralarda yavruluyor. İlkbaharda inci kefali derelere göç ettiğinde martılar için iyi bir beslenme imkanı doğuyor. Bu sene de aşırı kuraklığın oluşması, derelerin erken kuruması ve inci kefalinin göçünü erken tamamlaması sonucu çok sayıdaki yavru martı sıkıntı ve strese bağlı ölmeye başladı. Her yıl yaşanan rutin ölümlerde herhangi bir salgın hastalık olmadığını tespit etmiştik. Bu yıl aşırı sıcaklık ve kuraklığın da etkisi var. Bundan kaynaklı ölümler daha fazla olmaya başladı. Belediyelerin buraları temizlemesi gerekiyor” dedi.

“İklim Koşulları Kuş Ölümleri Üzerinde Belirleyici Bir Faktördür”

Van Gölü’ndeki adaların martı, gece ve sığır balıkçılların önemli üreme ve kuluçka merkezleri olduğunu belirten YYÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Adızel, “Ölen martıların %99’u yavru. İklim koşulları, kuş ölümleri üzerinde belirleyici bir faktördür. Özellikle aşırı sıcaklar ve kuraklıkla beraber yavrular besin bulmakta zorlanıyor. Dolayısıyla ölümler meydana geliyor. Bu sene aşırı sıcak hava ve kuraklık nedeniyle daha fazla martı ölümü görmek mümkün. Sıcaklık martıların derilerinde daha fazla buharlaşmaya neden oluyor. Bu doğal bir süreç. Salgın riski yok, dolayısıyla korkulacak bir durum söz konusu değil” şeklinde konuştu.

About Post Author